Zvonohra ve Sboru kněze Ambrože dostala pět nových zvonů

Zvonohra ve Sboru kněze Ambrože dostala pět nových zvonů

Do budoucí hradecké zvonohry ve Sboru kněze Ambrože přibylo první květnový den pět nových zvonů. Ty jsou součástí plánované koncertní zvonohry, která jich bude čítat celkem 50. Po svém dobudování půjde o zcela unikátní záležitost, protože stabilní koncertní zvonohra bude největší v České republice. Doposud nejznámější česká zvonohra je v pražské Loretě a má 30 zvonků.

Zvonohra vzniká už od roku 2009 podle toho, jak se daří shánět finanční prostředky. První, největší zvon zaplatilo Československé husitské církvi město Hradec Králové. Zvony nesou jména významných Čechů, kteří byli spjati s křesťanstvím. Je mezi nimi například Jan Husa i Jan Amos Komenského. Ty zaplatila náboženská obec z veřejné sbírky, kterou koncem roku 2009 vyhlásila. Z ní chce uhradit i zbylé zvony, které jsou na dobudování zvonohry potřeba.
Těchto pět nových zvonů má hmotnost v rozpětí od deseti do čtrnácti a půl kilogramu. „Dnes komplet čítá 35 zvonů, zbývá jich doplnit jen 15 a to těch nejmenších,“ uvedl pro internetovou televizi HK HIT zvonař Petr Rudolf Manoušek.

Všechny zvony dohromady, včetně konstrukce a hracího kůlu, vyjdou přibližně na necelých šest milionů korun. Po dokončení to bude největší zvonohra v České republice.

zdroj: http://zpravy.hradeckralove.cz/zvonohra-ve-sboru-kneze-ambroze-dostala-pet-novych-zvonu-39373/

Můžete zanechat svůj komentář: