I přes vládní krizi bude sněmovna jednat

I přes vládní krizi bude sněmovna jednat

Bez ohledu na osudy vládního kabinetu začne v úterý schůze sněmovny, poslanci mají na programu přes 340 bodů. Opozice se domnívá, že koaliční spory průběh jednání poznamenají, vládní strany doufají v opak. Sněmovna má schvalovat vyšší nemocenskou, zabývat se zákoníkem práce, nebo zvýšení kontroly zpravodajských služeb.

Do závěrečného čtení by se mohlo dostat také například snížení ročních limitů na doplatky za léky pro děti a seniory. Poslanci navíc rozhodnou o podobě sporné novely zákona o internetovém registru smluv. Senát do ní chce vrátit státní, krajské a obecní firmy.
Schůze sněmovny začne v úterý odpoledne, měla by trvat tři týdny. Návrh programu čítá celkem 342 bodů, což je rekordní počet. Nepředpokládá se však, že by poslanci stihli projednat všechny body.
Dolní komora by se měla zabývat kontroverzními návrhy vlády, mezi něž patří novela zákoníku práce, zákon o sociálním bydlení, zavedení zálohového výživného nebo insolvenční novela, jež by změkčila podmínky oddlužení. Pravice ji označuje za morální hazard. Změny zákoníku práce, jenž je ve druhém čtení a bude tedy možné podávat další návrhy úprav, zase vyvolaly debatu hlavně kvůli upřesnění podmínek práce z domova.
Zákoník práce je před druhým čtením, kdy je možné podávat pozměňovací návrhy. Sociální bydlení, zálohové výživné nebo insolvenční novela jsou teprve v kole úvodním. Není tedy jisté, zda je zákonodárci stihnou přijmout do podzimních voleb.
Do sněmovního finále by měli poslanci posunout z druhého čtení také růst plateb státu do zdravotnictví za jeho pojištěnce, pravidla pro soukromou bezpečnostní činnost nebo širší pravomoci České obchodní inspekce. Podle opozice jednání sněmovny naruší vládní krize
Do návrhu programu by měl přibýt i nový bod. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) by měl poslance informovat o řešení nynější vládní krize. Sněmovna ho požádala o zprávu ve středu, když se zabývala údajným zneužíváním moci ministrem financí Andrejem Babišem (ANO).

zdroj: http://www.e-sondy.cz/aktualne/6510-3/i-pres-vladni-krizi-bude-snemovna-jednat-

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.