Sezóna začala. Parníky po Labi už vypluly

Sezóna začala. Parníky po Labi už vypluly

Parníky Královna Eliška, Primátor Ulrich a pirátská plachetnice opět vypluly po Labi. Do přístavu ke Smetanově nábřeží v Hradci Králové se vrátily po několikaměsíční zimní údržbě. Po kontrole technického stavu a drobných opravách zahájila o víkendu Hradecká paroplavební společnost novou sezónu.

„Teď se to bude montovat na vodě. K tomu stěžni samozřejmě přijde plachta. A také lana, konopná a ocelová, aby ta loď trochu esteticky vypadala,“ vysvětluje pro Český rozhlas kapitán a spoluzakladatel Hradecké paroplavební společnosti Jaroslav Kostkan.

Na lodích je samozřejmě neustále hodně práce. Zbývá ještě doladit nějaké drobnosti, v interiéru něco dotřít, něco dodělat, tesařina. Umýt střechu a vyvěsit vlajky. Ty tam musí být ze zákona. „Máme nově ušité. Důležité ale je, že lodě jsou provozuschopné. mají technické prohlídky, kotle jsou v pořádku po revizích, takže to je důležité. A samozřejmě ty drobnosti se během sezóny plaveb dokončí,“ říká Jaroslav Kostkan.

Ještě se dolaďují poslední úpravy přímo na terase u přístavu. Dosloužily už trámy a prkna, budou se muset společně se zábradlím vyměnit.

Hradecká paroplavební společnost vznikla v roce 1998. Jejími zakladateli jsou Jaroslav Kostkan a Zdeněk Balský, kteří společně postavili parní člun „Hradec“ . Ten se stal novou turistickou atrakcí pro obyvatele i návštěvníky Hradce Králové. Roku 1999 byla na Smetanově nábřeží (znovu po 30letech) otevřena Půjčovna malých plavidel a začal provoz parní lodi. V roce 2001 začala společnost pracovat na nové parní lodi, která byla za přispění Města Hradce Králové a přátel plavby spuštěna na vodu v červenci r.2004. Jedná se o zadokolesový parník se strojním pohonem „Královna Eliška“. Téhož roku byla do provozu uvedena i „Pirátská plachetnice“, o kterou je zájem hlavně mezi dětmi. Od června roku 2008 přibyla do hradecké flotily motorová loď „Smiřice“. V září 2014 byla uvedena do provozu zatím poslední loď, vrtulový parník „Primátor Ulrich“, která byla postavena s přispěním Města Hradce Králové. Lodě vyplouvají z přístaviště na Smetanově nábřeží směrem na Staré město pod Bílou věž, proti proudu pak až na Plácka ke Kamennému mostu.Plavba parníkem po okolí trvá zhruba 50 minut.

zdroj: http://zpravy.hradeckralove.cz/sezona-zacala-parniky-po-labi-uz-vypluly-39447/

Můžete zanechat svůj komentář: