Olomoučtí filharmonici budou mít nového šéfa

Olomoučtí filharmonici budou mít nového šéfa

Šéf olomoucké Moravské filharmonie (MFO) Vladislav Kvapil po 24 letech v čele této městské organizace končí. Na svou funkci rezignoval, a to zhruba týden poté, co jeho kritici, odboráři z orchestru pohrozili stávkou za odvolání ředitele. Nespokojení hudebníci Kvapila viní z nekompetentnosti a upřednostňování vlastního prospěchu při řízení MFO. Vedení města rezignaci šéfa filharmonie přijalo, sami radní ale o jeho odvolání neuvažovali.

„Rada města vzala na vědomí vzdání se funkce ředitele Vladislava Kvapila s účinností od 1. června. Zároveň ho pověřila zastupováním MFO do doby než bude jmenován nový ředitel, který vzejde z výběrového řízení,“ řekl náměstek primátora Pavel Urbášek. Jednání se zástupci stávkového výboru ohledně nové situace ve filharmonii ho teprve čekají.

Moravská filharmonie se otřásá v základech již několik měsíců. Situace vygradovala minulý týden, kdy odboráři oznámili, že hudebníci nespokojení s Kvapilem a jsou připravení na protest proti němu odehrát páteční úvodní galakoncert Svátků města v tričkách. To už však nyní neplatí. Výbor odborové organizace při Moravské filharmonii v reakci na rezignaci ředitele vydal prohlášení, kde oznamuje, že nespokojení hudebníci budou koncertovat ve fracích.

„Členové orchestru tím chtějí nejen učinit vstřícný krok směrem ke zřizovateli, ale nadto se vrátit k původní tezi, že při snaze vybudovat špičkový orchestr, by měli být zaměstnanci, zřizovatel i posluchači na jedné lodi,“ stojí v tiskovém prohlášení podepsaném Výborem odborové organizace při Moravské filharmonii Olomouc.

K odstoupení ředitele Kvapila se vyjádřil prezident Unie orchestrálních hudebníků ČR Jiří Dokoupil. „Odstoupení Vladislava Kvapila z pozice ředitele je jen jednou z mnoha podmínek, které je nutné učinit pro stabilizaci orchestru Moravské filharmonie. Odmítáme, že by snahou centrály Unie a základní organizace MFO bylo pouhé „odstranění“ dosavadního ředitele. Naopak v tuto chvíli je nezbytné učinit odpovědné kroky pro zajištění budoucnosti tohoto symfonického orchestru, který si zaslouží především kvalitní, profesionální a odborné vedení se schopností sociálního dialogu a komunikační interakce se zaměstnanci. Je nezbytné, aby především zástupci Magistrátu města Olomouce byli garantem výběru takové osobnosti, která výše uvedené atributy splňuje. Podle našeho mínění by výběr nového ředitele měli mít možnost ovlivnit jako členové výběrové komise i samotní hudebníci Moravské filharmonie Olomouc. Do doby nalezení vhodného kandidáta na post ředitele přirozeně předpokládáme pouze formální vedení organizace současným ředitelem, který nebude přijímat žádná zásadní rozhodnutí, především na personální úrovni v orchestru. Jsme přesvědčeni, že současný vývoj je správnou cestou k „návratu“ Moravské filharmonie Olomouc mezi elitu českých symfonických orchestrů. Nejen hudebníci, ale především občané Olomouce a Olomouckého kraje si jistě zaslouží kvalitní veřejnou službu. Moravská filharmonie Olomouc by měla být jejím prvním a nejdůležitějším reprezentantem.

Bez fraků přitom filharmonici chtěli vystupovat i na dalších koncertech do doby, než radnice splní jejich požadavek – Kvapila odvolá a vypíše konkurz na nového šéfa. Pro stávku, ke které se přihlásilo zhruba 50 z 80 členů orchestru, se odboráři rozhodli zejména v reakci na postoj města ohledně potrestání Kvapila za pochybení, na něž narazili při mimořádné kontrole auditoři. Podle nich Kvapil mimo jiné podnikal bez souhlasu města ve stejném oboru jako MFO. Jeho aktivity zahrnovaly i nahrávání v sále MFO. Ředitel při tom několikrát využil nařízení, které sám vydal, a za pronájem nezaplatil.

zdroj: http://www.e-sondy.cz/aktualne/6543-3/olomoucti-filharmonici-budou-mit-noveho-sefa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.