Noc kostelů v královéhradecké diecézi 9. června 2017

Noc kostelů v královéhradecké diecézi 9. června 2017

Návštěvníci se mohou, jako každý rok, těšit na varhanní, vokální, dětské i jiné koncerty, na výstavy kronik, ornátů, liturgických předmětů, obrazů a dětských prací, na ochutnávku vín i meditaci při svíčkách, na zvonění zvonů, interaktivní hry a výtvarné aktivity pro děti i dospělé, na vyprávění průvodců o historii, uměleckých a architektonických skvostech sakrálního prostoru a prohlídky zvonic i jiných zákoutí kostelů.

V mnoha kostelech se příchozí může setkat se džbánem či jinou nádobou, do které může napsat svá přání, poděkování, smutky a touhy, které pak budou odevzdány Bohu v modlitbě nebo při mši svaté nebo je mohou zanechat v prostorách kostela formou zapálené svíce.

Mezi zajímavosti v letošního roku patří například program s tajuplným názvem „Pozdraveno budiž světlo“ v Harrachově nebo „Jak to vypadá tam nahoře?“ ve Vápenném Podole. V kostele sv. Michaela v Chrudimi se budou věnovat knize J. A. Komenského Labyrint světa a ráj srdce, která letos slaví 385. výročí. V Ústí nad Orlicí čeká na návštěvníky farní sklípek a povídání u sklenky vína. Přímo v Hradci Králové mohou návštěvníci zavítat například do kostela Božského Srdce Páně, kde od 18:30 probíhá interaktivní prohlídka s názvem „Po stopách svátostí v kostele“ nebo do katedrály sv. Ducha, kde se v 19:40 a ve 21:00 mohou dozvědět něco o Janu Blažeji Santini-Aichlovi. V Pardubicích pak v 18:15 promluví v Arše kazatel Martin Tabačan.

V letošním roce se i Královéhradecká diecéze dočkala svého Poutnického pasu. V Poutnickém pasu návštěvníci naleznou 67 kostelů, kaplí, sborů a modliteben, které pro ně otevřely své brány.

Z pasu se poutník dozví základní informace o kostele, kde ho najít (adresa), jak se tam dostat (GPS souřadnice), proč navštívit zrovna tento kostel (text o zajímavostech a historii kostela, modlitebny), program Noci kostelů a kde zjistit víc informací (webové stránky jednotlivých farností a stránky www.nockostelu.cz). Při návštěvě těchto kostelů může návštěvník požádat o pamětní razítko do svého pasu. V Hradci Králové je možné ho sehnat v informačních centrech v centru, na vrátnici biskupství a v kostele Nanebevzetí Panny Marie na náměstí.

zdroj: http://nockostelu.cz/index.php?pg=aktuality&id=702

Můžete zanechat svůj komentář: