Rozhodnuto: Americký Baxter zavře výrobní závod Gambro v Přerově

Rozhodnuto: Americký Baxter zavře výrobní závod Gambro v Přerově

Bez práce zůstane přes 600 lidí

Mezinárodní společnost Baxter v říjnu zavře svůj výrobní závod Gambro v Přerově, který je zaměřen na produkci zdravotnické techniky a zaměstnává šest stovek lidí. Pracovníci dostanou výpověď v červenci, řekl mluvčí společnosti Baxter Roman Pavlík. Továrna Gambro už v polovině května ukončila výrobu. Většina z 620 zaměstnanců je od té doby doma a pobírá celou mzdu.

Jako blesk z čistého nebe zasáhla většinu z 620 přerovských zaměstnanců, kteří pracují v pobočce americké firmy Baxter, zpráva jejího vedení, že se přerušuje s okamžitou platností výrobní provoz. Lidé byli bez předchozích upozornění najednou svoláni do haly jednoho z místních hotelů, kde jim bylo sděleno, že se zastavuje výroba, zaměstnanci zůstanou doma a budou pobírat stoprocentní plat, dokud se nerozhodne, co bude dál.

„Společnost Baxter rozhodla k 31. říjnu definitivně uzavřít svůj výrobní závod Gambro v Přerově. K uzavření závodu dochází po ukončení všech zákonných jednání se zaměstnanci. O rozhodnutí jsou zaměstnanci i dotčené orgány v těchto dnech informováni,“ uvedl Pavlík.
Drtivé většině zaměstnanců továrny Gambro podle Pavlíka skončí pracovní poměr k poslednímu září a zbývajícím zaměstnancům v říjnu.

Přerovský závod Gambro Czech Republic vyráběl hadičkové systémy a příslušenství dialyzačních souprav. V posledních letech mu výrazně klesaly tržby. Vedení firmy Baxter v květnu úvahu o uzavření přerovské továrny Gambro komentovalo obecnou informací, že pravidelně vyhodnocuje a optimalizuje skladbu svých produktů a výrobních procesů po celém světě.

Společnost Baxter podle Pavlíka pomůže zaměstnancům přerovské továrny Gambro vyrovnat se s novou životní situací. „Podpora zahrnuje vyplacení zákonného odstupného, dále tzv. dalšího dobrovolného odstupného dle délky pracovního poměru u společnosti Baxter. A v případě potřeby rovněž různé formy poradenství či školení,“ uvedl.

Situace ve firmě ale byla již dlouho vypjatá. „S nástupem nového vedení se rozmohla ve firmě šikana, mobbing i stalking. Za téměř 14 let se nepovedlo odborářům vyjednat s českým managementem kolektivní smlouvu, neuspěli ani zástupci Odborového svazu KOVO,“ popisuje změnu pracovních podmínek v přerovské firmě Gambro (nyní Baxter) jeden z jejích bývalých zaměstnanců Jiří Iž, který stál u jejího vzniku na počátku 90. let. Ten kromě mnoha technických funkcí, které ve firmě zastával, působil i jako předseda odborů.

„Členové firemní odborové organizace byli dříve zváni jednotlivě k pohovorům, kde jim zástupci českého vedení vymývali mozky, vštěpovali jim dezinformace o tom, že odbory jsou zbytečné, a byli také zastrašováni. Předsedové naší místní organizace byli pak systematicky profesně likvidováni,“ sdělil někdejší odborář Jiří Iž. Slova svého bývalého kolegy potvrdil i zástupce Odborového svazu KOVO pro Přerovsko a Prostějovsko David Olša, který sám působí v Meoptě Přerov, tedy v téměř stejném areálu, kde nyní funguje pobočka firmy Baxter. „Měli jsme snahu se s vedením firmy rozumně domluvit, to se nám ale nepodařilo. V poslední době, kdy firmu převzali vlastníci z USA, nám jejich zaměstnanci na naše maily už ani neodpovídali, prostě nás ignorovali. V současné době, po zkušenostech s touto firmou, si také myslím jako někteří jejich zaměstnanci, že majitelé provoz přesunou do míst někde na jih Asie, kde ještě lidé, obrazně řečeno, dělají „za misku rýže“. Nejsem si také jistý, jestli náhodou u nás Američanům neskončily nějaké daňové úlevy,“ dodal odborářský předák David Olša.

Pro zaměstnance společnosti Gambro už bylo zorganizováno setkání se zástupci téměř 100 firem na místním veletrhu pracovních příležitostí.

zdroj: http://www.e-sondy.cz/aktualne/6575-3/rozhodnuto-americky-baxter-zavre-vyrobni-zavod-gambro-v-prerove-

Můžete zanechat svůj komentář: