Nábory zaměstnanců v malých a středních firmách zpomalují

Nábory zaměstnanců v malých a středních firmách zpomalují

Nábory v malých a středních firmách zpomalují. Počet zaměstnanců ale nadále zvyšuje 31 % velkých zaměstnavatelů. Vyplývá to z výsledků průzkumu „ManpowerGroup Index trhu práce“ pro třetí čtvrtletí letošního roku.

Vybranému reprezentativnímu vzorku 750 zaměstnavatelů byl položen dotaz, jak se podle jejich očekávání v následujícím čtvrtletí do konce září 2017 (v porovnání s aktuálním čtvrtletím) změní celkový počet zaměstnanců v jejich společnosti… Z odpovědí vyplývá, že nárůst počtu pracovníků očekává 5 % zaměstnavatelů, snížení 3 %, žádné změny nepředpokládá 90 % zaměstnavatelů. Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro třetí čtvrtletí 2017 vykazuje hodnotu + 2 %. Podle slov generální ředitelky ManpowerGroup Česká a Slovenská republika Jaroslavy Rezlerové nezaměstnanost láme historické rekordy, „nicméně se zdá, že 4 % v České republice je limit, pod který se může ekonomika jen velmi těžko dostat“.

Největší optimismus vládne u zaměstnavatelů v ubytování a stravování (Čistý index trhu práce + 16 %), poměrně velký nárůst pracovníků očekávají také ve stavebnictví (index + 8 %). Naopak největší pokles pracovníků očekávají zaměstnavatelé v zemědělství, myslivosti, lesnictví a rybolovu (index – 11 %), v těžbě nerostných surovin (index – 8 %), mírný pokles lze pozorovat také ve státní správě, zdravotnictví, vzdělávání a kultuře (index – 3 %). Nejoptimističtější jsou zaměstnavatelé na Moravě (index + 7 %) a v Praze (index + 3 %).

Prezentován byl i průzkum Revoluce dovedností: Od konzumování práce k budování talentů, týkající se vzestupu robotizace. Firmy podle Rezlerové budou muset fungovat jinak než v minulých desetiletích. “První fáze této transformace se projevila v rychlejším uvádění produktů na trh a nových obchodních modelech konkurujících tradičním formám obchodu,” je uvedeno ve výsledcích průzkumu. Robotizace se týká nejen manuálně pracujících, ale i tzv. bílých límečků. Rezlerová připustila, že určitá část pracujících bude v ohrožení, v dlouhodobějším horizontu však podle jejích slov robotizace bude přínosem. Na ohrožení části pracovníků je však třeba myslet a včas najít řešení. To je i cílem ČMKOS.

zdroj: http://www.e-sondy.cz/aktualne/6582-3/nabory-zamestnancu-v-malych-a-strednich-firmach-zpomaluji

Můžete zanechat svůj komentář: