Petice proti likvidaci porodnice Rokycanské nemocnice už má tisíce podpisů

Petice proti likvidaci porodnice Rokycanské nemocnice už má tisíce podpisů

Na osm tisíc lidí podepsalo petici proti zrušení gynekologickoporodnického oddělení v Rokycanské nemocnici. Protest iniciovala nemocniční odborová organizace. Zatím se zdá, že snaha petičníků bude marná a oddělení se k poslednímu červnu zavře, protože nemocnici chybějí lékaři.

„Porodnice se zachraňuje roky. Teď se dostala do situace, kdy už záchrana není možná,“ uvedl Jiří Kokoška, mluvčí Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje, kam nemocnice patří. Čerstvě jmenovaný předseda představenstva Zdravotnického holdingu Marek Kýhos sdělil, že okolní zdravotnická zařízení jsou připravena převzít omezovanou péči.
Problémem nemocnice je i to, že mezi lety 2010 a 2012 zde pokleslo množství porodů z 520 na 320 za rok. Nemocnice tak ztratila nárok na vzdělávací akreditaci, což je motivace pro nástup mladých lékařů. Bez akreditace se zde totiž nemohou připravovat na atestaci.

Jeden z iniciátorů petice – šéf zdravotnické odborové organizace nemocnice František Kuneš – uvedl, že petice se stala průzkumem, jestli lidé porodnici chtějí. „Ukázalo se, že občané uzavření nechtějí a teď je na politicích, jak se s tím vyrovnají. Jestli jim jde o občana voliče, nebo je jim to jedno,“ sdělil Kuneš. Připomíná, že ačkoliv sestry už mají zajištěnou novou práci, jsou všechny odhodlány na oddělení zůstat. Odbory rokycanské nemocnice hovoří i o tom, že se jedná o uměle vyvolaný problém, který má připravit půdu pro prodej nemocnice soukromému subjektu. To Kýhos zásadně odmítl s tím, že jsou to spekulace, k nimž neexistují žádné důvody.
Rokycanský gynekolog Jan Vileta je přesvědčený, že oddělení bude v regionu chybět, protože tu existuje 60 let. Pacientky mají možnost jít buď do plzeňských nemocnic, nebo do zdravotnického zařízení do Hořovic. A že tam budou déle čekat, je logické, už nyní se tam čeká,“ popsal lékař.

zdroj: http://www.e-sondy.cz/aktualne/6584-3/petice-proti-likvidaci-porodnice-rokycanske-nemocnice-uz-ma-tisice-podpisu-

Můžete zanechat svůj komentář: