Ze státního rozpočtu je letos placeno 445 tisíc zaměstnanců

Ze státního rozpočtu je letos placeno 445 tisíc zaměstnanců

Ministerstva, úřady a jejich příspěvkové organizace zaměstnávají zhruba 445 tisíc lidí. Nejvíce je učitelů, a to 161 tisíc. Nepedagogických pracovníků ve školství je zhruba 64 tisíc. Následují příslušníci ozbrojených složek, jako jsou policie, vězeňská služba nebo celníci, kterých je 54 tisíc. Vojáků je necelých 25 tisíc. Vyplývá to z informační brožury ministerstva financí Státní rozpočet v kostce, jejímž cílem je přiblížit problematiku státního rozpočtu široké veřejnosti.

Jde o počet míst, na která mají jednotlivá ministerstva vyčleněny v rozpočtu peníze. Podle dřívějších informací výdaje rozpočtu na platy by měly činit zhruba 162 miliard korun. Všechna volná místa ale nemusí být obsazena.

Největší nárůst rozpočtovaných funkčních míst v roce 2017 je u kapitoly ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Tento nárůst je zejména způsoben navýšením počtu pedagogů do regionálního školství v souvislosti se silnými populačními ročníky dětí, které přecházejí z mateřských do základních škol,“ uvádí materiál. Celkem letos stoupl počet míst o 7637.

Informační brožura popisuje hlavní funkce státního rozpočtu, jeho charakteristiky, proces jeho přípravy a přináší konkrétní informace k rozpočtu na letošní rok. Představuje českou verzi „Rozpočtu pro občany“ (Citizens Budget), jehož publikování doporučuje řada mezinárodních organizací jako je Světová banka, OECD nebo International Budget Partnership.

Na letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 60 miliard korun. Celkové výdaje rozpočtu by měly činit 1,309 bilionu korun a příjmy 1,249 bilionu korun.

zdroj: http://www.e-sondy.cz/aktualne/6624-3/ze-statniho-rozpoctu-je-letos-placeno-445-tisic-zamestnancu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.