Stávková pohotovost sboristů Národního divadla v Praze trvá

Stávková pohotovost sboristů Národního divadla v Praze trvá

Na 60 sboristů opery pražského Národního divadla (ND) vstoupilo 8. června do stávkové pohotovosti. Měla trvat do 20. června, ale její platnost byla prodloužena, protože prý nebyly odstraněny důvody, které k ní vedly.

Sboristům vadí špatné platové podmínky a neúměrně dlouhá pracovní doba. Předseda Unie profesionálních zpěváků a sborista ND Jakub Hrubý tvrdí, že sboristé pracují za podprůměrný plat a nemají měsíčně garantován ani jeden volný víkend.

„To je problém zejména pro rodiny s dětmi. Dříve platila nepsaná dohoda, že se nezkoušelo i odpoledne nebo večer. Kvůli nízkým platům mají totiž mnozí sboristé ND druhou práci, chodí třeba učit do Základní umělecké školy, aby uživili rodinu,“ říká Hrubý, podle něhož sboristy podporuje prostřednictvím odborových svazů na 200 tisíc osob.

Zatímco členové orchestru mají smluvně stanoveno, že za měsíc podají maximálně 22 výkonů, sboristé mají zakotvený jen počet představení, a to osmnáct. „A to se hráči v orchestru střídají, sboristé ne. Požadujeme třicet výkonů měsíčně, a pokud budou překročeny, dostat je zaplacené, což je pro zaměstnance motivační,“ říká Hrubý.

Ředitel ND Jan Burian uznává, že platy sboristů, jakož i ostatních kolektivních těles jsou obecně nízké. Současně ale připomíná, že za dobu jeho působení se platy sboristů ND zvýšily v průměru o asi 5 tisíc. Podle vedení Národního divadla se jednání protahují jen s Unií profesionálních zpěváků zastupující operní sbor, a to jen ohledně profesní přílohy. Společná kolektivní smlouva je dojednána. „Osobně pokládám stávkovou pohotovost spíše za politické gesto, protože se jedná o běžný pracovní konflikt, který se má řešit uvnitř v souladu se zákonem definovanými postupy, a ne ventilovat na veřejnosti. Provoz divadla ani představení to ale nijak neohrožuje,“ uzavírá Burian.

Podle Hrubého setrvá sbor ve stávkové pohotovosti do skončení vyjednávání se zprostředkovatelem. Pokud vyjednávání nedospějí ke kýženým výsledkům, je sbor připraven přejít i do stávky. A to už by zjevně pocítili i diváci.

zdroj: http://www.e-sondy.cz/aktualne/6629-3/stavkova-pohotovost-sboristu-narodniho-divadla-v-praze-trva-

Můžete zanechat svůj komentář: