Do ekonomického restartu krajů zasažených útlumem těžby uhlí pošle vláda 42 miliard Kč

Na hospodářskou restrukturalizaci Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje, zasažených útlumem těžby uhlí, půjde v příštích třech letech zhruba 42 miliard korun. Počítá s tím akční plán, který v pondělí schválila vláda. Na Twitteru to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Sobotka již dříve uvedl, že propast mezi těmito kraji a zbytkem republiky se zvětšuje. Uvedené kraje byly zasaženy útlumem těžby uhlí, což mělo dopad na jejich konkurenceschopnost, životní prostředí i sociální situaci. Zástupci tripartity začátkem června plán podpořili. Podle Sobotky jde o první komplexní restrukturalizaci tak rozsáhlého území. Peníze budou použity nejen na odstranění starých ekologických škod, ale například i na zlepšení dopravní infrastruktury, aby tyto kraje byly zajímavější pro zahraniční investory.

Vládní zmocněnec pro Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj Jiří Cienciala rozhodnutí vlády uvítal. „Věřím, že program, který se dnes schválil, významným způsobem přispěje ke zvýšení životní úrovně i ke zvýšení konkurenční schopnosti těchto tří krajů, které kdysi v minulosti hrály významnou úlohu při tvorbě HDP,” řekl.

Dosavadní úsilí o restrukturalizaci podle něj nebylo uspokojivé, vznik nového plánu ale ukazuje, že kabinet řešení situace tří krajů začal vnímat jako strategický úkol.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) médiím před jednáním vlády řekla, že vláda má vůči těmto krajům dluh. „Byly to těžební kraje, velký průmysl tam byl a nakonec v tuto chvíli po odchodu těch velkých zaměstnavatelů, ať už je to Armáda ČR, nebo velké těžební firmy, tam v podstatě lidi nemůžou najít práci. Myslím, že je to cíl i této restrukturalizace tří krajů,“ uvedla Šlechtová. Projekty by podle ní měly pokračovat i po roce 2019. „Pokud chceme restrukturalizovat celý Děčín nebo polovinu Děčína v návaznosti na dálnici D8, tak to není v rámci stavební přípravy projekt na půl roku,“ dodala.

„Z hlediska ministerstva průmyslu a obchodu je důležité, abychom se věnovali rozvoji a podpoře podnikání v těchto strukturálně znevýhodněných regionech,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček(ČSSD). Dodal, že také plánuje rozjet program regenerace starých průmyslových areálů, které nejsou využívány.

Plán restrukturalizace by měl obecně obyvatelům těchto krajů zlepšit podmínky pro život i práci a zamezit odlivu lidí. Jednotlivé kroky se týkají pracovních sil, výzkumu a inovací, životního prostředí, podnikání, zadluženosti obyvatel či vzdělávání.

„V jiných státech dělají starší zaměstnanci mentory těm mladším, firmy se jich nezbavují, protože to je studnice zkušeností,“ řekl vedoucí regionálního pracoviště Odborového svazu KOVO Jiří Kozel.

Některé firmy ale podle něj lidi nad 50 ochotně zaměstnávají, jiné, jako například velké hutě, starším lidem, pokud už nemohou vykonávat svou profesi, nabídnou jiné místo odpovídající jejich stavu.

Příkladem firmy, která má vyšší věkový průměr, je bohumínský výrobce kotlů Viadrus s věkovým průměrem 43 let. „Třetina zaměstnanců má více než 50 let. Nedělá nám to žádný problém, naopak, považujeme to za přednost. Ve velké firmě je velmi důležité, aby měla jak zkušené a dlouholeté zaměstnance, kteří mají co předávat mladé generaci, tak mladé lidi, které si může sama postupně vychovat,“ uvedl generální ředitel Viadrusu Roman Halaška.

zdroj: http://www.e-sondy.cz/aktualne/6632-3/do-ekonomickeho-restartu-kraju-zasazenych-utlumem-tezby-uhli-pujde-42-miliard-kc-

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.