Zaměstnanci doplácejí na živnostníky, tvrdí studie Akademie věd

Zaměstnanci doplácejí na živnostníky, tvrdí studie Akademie věd

Šéf Senátu Milan Štěch i exministr průmyslu Jan Mládek (oba ČSSD) se v minulosti vyjádřili ve smyslu, že živnostníci se přiživují na zaměstnancích! Za svá tvrzení ovšem oba sociálně demokratičtí politici schytali jen tvrdou kritiku, dokonce i z vlastních řad. Jenže teď alespoň v případě výše důchodů jejich slova potvrdila studie Akademie věd.

Odborníci Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu Národohospodářského ústavu nyní zjistili, že podnikatelé berou v průměru o 13 procent menší důchody než ti, kteří pracují pro jiné. To v případě průměrné penze, jež činí 11 441 koruny, představuje ztrátu 1430 korun. A kdyby se v penzijním systému peníze »solidárně nepřerozdělovaly«, byl by rozdíl ještě vyšší.

„Odvody pojistného a starobní důchody vypočtené pouze z poloviny »zisku« jsou příčinou nízkých důchodů OSVČ, a dochází tak k redistribuci od zaměstnanců k OSVČ s jinak stejnou pracovní historií,“ potvrzuje tuto skutečnost studie. Podnikatelé prostě odvádějí málo.

Při zjišťování rozdílu penzí autoři počítali s důchodem zaměstnance a živnostníka, kteří letos dosáhnou důchodového věku. Oba měli průměrnou mzdu a stejnou dobu platili pojištění. Při nástupu do důchodu se jejich penze liší o 13 procent.

Podle dřívějších údajů ministerstva práce roční odvody průměrného zaměstnance na penzi v roce 2014 dosahovaly 76 116 korun. OSVČ v průměru za rok odvedla 32 184 korun, tedy ani ne polovinu! Odboráři chtějí disproporci srovnat, zástupci podnikatelů argumentují výdaji na podnikání, nejistotou či sníženou ochranou v případě nemoci či úrazu.

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) a ministerstvo práce řeší stížnosti živnostníků na malé důchody. „Odvody pojistného a starobní důchody vypočtené pouze z poloviny ‚zisku‘ jsou příčinou nízkých důchodů osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) a dochází tak k redistribuci od zaměstnanců k OSVČ s jinak stejnou pracovní historií. Dokumentované rozdíly v nástupních důchodech by byly vyšší, pokud by důchodový systém výrazně nepřerozděloval,“ uvádí studie.

ČSSZ i ministerstvo práce řeší řadu stížností na malé penze. „Čím dál tím víc se v žádostech o zmírnění tvrdosti zákona setkávám s tím, že lidé, kteří byli OSVČ a během svého aktivního života si platili úplně nejnižší odvody, najednou zjistí, že ten jejich důchod je naprosto minimální. Jestli nemají úspory, stávají se závislými na sociálních dávkách,“ řekla ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD).

Ministryně podnikatele varuje, že pokud chtějí ve stáří pobírat průměrný důchod, musí platit víc než doposud. „Lidé, kteří byli OSVČ a během svého aktivního života si platili úplně nejnižší odvody, najednou zjistí, že ten jejich důchod je naprosto minimální. Jestli nemají úspory, stávají se závislými na sociálních dávkách,“ uvádí Marksová.

Její úřad dokonce upozornil živnostníky dopisem, že „po 40 letech placení minimálního pojistného důchod činí asi 6500 korun“. Aby měl drobný podnikatel ve stáří oněch průměrných 11 tisíc, musel by podle České správy sociálního zabezpečení odvádět alespoň 6000 měsíčně.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy je ovšem jistá nerovnováha v pořádku. „Srovnávat podmínky živnostníků a zaměstnanců je jako srovnávat jablka s hruškami. Živnostníci čelí mnohem větší nejistotě a riziku, že o svůj zdroj výdělku přijdou. Třeba i z hodiny na hodinu. Pokud už podmínky sbližovat, pak snížením zaměstnaneckých odvodů, zejména těch, které jdou z kapes zaměstnavatele,“ míní Kovanda.

zdroj: http://www.e-sondy.cz/aktualne/6631-3/zamestnanci-doplaceji-na-zivnostniky-tvrdi-studie-akademie-ved

Můžete zanechat svůj komentář: