Kariérní řád učitelů poslali poslanci k ledu

Kariérní řád učitelů poslali poslanci k ledu

Kariérní řád učitelů, který měl podle ministerstva školství profesi zatraktivnit, u poslanců ztroskotal. Sněmovna nepřijala svou ani senátní verzi novely o pedagogických pracovnících, jež by řád zavedla. Legislativní cesta předlohy tím skončila.

Sněmovní a senátní verze se lišily zejména růstem příplatků pro třídní učitele a pedagogy, kteří vykonávají některé specializované činnosti. Senátoři chtěli tyto příplatky vyšší. Zároveň ale chtěli část specializací zrušit. Pro senátní verzi hlasoval jen jeden ze 131 přítomných poslanců, proti bylo 99 poslanců. Sněmovní verzi podpořilo 39 ze 134 hlasujících, proti bylo 55 poslanců.

„Je to velice špatná zpráva pro české školství a české učitele. Je třeba uvědomit si, že tím učitelé přicházejí o možnost strukturované dráhy, přicházejí tím také o 1,8 miliardy, které mohly jít do školství jako nadstavba na diferenciaci kvality,“ řekl ministr školství Stanislav Štech.

Kariérní řád učitelů předpokládal, že pedagogové budou zařazeni do tří stupňů od začínajících přes samostatné po vynikající. Podle tohoto zařazení měli být také odměňováni. Každý začínající učitel by musel absolvovat dvouleté adaptační období, zakončené atestačním řízením ve škole, v níž by působil. Pomáhal by mu takzvaný uvádějící učitel za příplatek 3000 korun měsíčně, nebo 1500 korun při sníženém úvazku.
Třítisícový příplatek měli mít ze zákona rovněž učitelé třetího stupně za to, že by zajišťovali profesní rozvoj pedagogických pracovníků školy a metodicky usměrňovali a koordinovali vzdělávací a výchovnou činnost učitelů. Celkem si díky postupu do vyššího tarifního stupně měli polepšit o 5000 korun měsíčně.
Novela měla pomoci také nepedagogům v řadách učitelů, kteří na středních školách vyučují odborné předměty. Odborná kvalifikace by byla uznána těm, kdo za sebou mají nejméně 20 let v oboru.

zdroj: http://www.e-sondy.cz/aktualne/6641-3/karierni-rad-ucitelu-poslali-poslanci-k-ledu-

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.