Průzkum: Lidí je dost, ale jsou tam, kde jsou peníze a dobré zacházení

Průzkum: Lidí je dost, ale jsou tam, kde jsou peníze a dobré zacházení

Podle nejnovějšího průzkumu serveru iHotelMax je polovina zaměstnanců hotelů a restaurací připravena přijmout lepší, zejména lépe placenou nabídku. Čtvrtina dotazovaných by dokonce přijala práci i mimo obor. Třetina dotázaných by okamžitě přijala novou nabídku za mzdu o 20 % vyšší, než dostávají nyní. Polovina uvažuje o změně místa do šesti měsíců.

Server iHotelMax není jobserverem, ale svým obsahem pomáhá řadovým zaměstnancům, manažerům i živnostníkům najít odpovědi na to, co je aktuálně zajímá a podporuje sdílení zkušeností. Radí jim kromě expertů z oboru také právníci, lékaři, psychologové a další hostující blogeři. Kromě obsahu mohou pohodlně pročítat pracovní nabídky hoteliérů a restauratérů, které podnikatelé mohou vkládat zdarma.

Hoteliéři si stěžují na nedostatek kvalifikovaného personálu, restauratéři si stěžují na nedostatek veškerého personálu. Na první pohled to vypadá, že jednou z největších výzev současnosti pohostinství je najít lidi. Výsledky průzkumu ale ukazují, že to není tak úplně pravda.

Co nejvíc vadí zaměstnancům a co je příčinou jejich ochoty odejít?

* Nedostatečné ocenění – zaměstnanci v pohostinství poukazují na to, že ze mzdy nejsou schopni uživit rodinu nebo platit hypotéku, nedosahují ani průměrné mzdy a dvou třetinám dotázaných se za poslední dva roky mzda nezvýšila. Obsluhující personál z kongresových hotelů a středisek bez hotovostních plateb poukazuje na v podstatě neexistující spropitné. Jen desetina dotazovaných považuje svou mzdu za adekvátní.
* Noví zaměstnanci dostávají lepší podmínky – stávajícím zaměstnancům vadí, že na stejné pozice přicházejí noví kolegové, kterým je nabízena vyšší mzda, protože za tu jejich už nikdo není ochoten nastoupit. Tak odpověděly tři čtvrtiny dotazovaných pokojských.
* Přetěžování – pohostinství není obor, kde bychom pracovali od pondělka do pátku od devíti do pěti, každý počítá s tím, že bude v práci o víkendech a svátcích. Potěšující je, že žádný z dotazovaných zaměstnanců práci o svátcích neoznačil jako překážku. Co naopak většině vadí, jsou rostoucí přesčasové hodiny a redukovaný stav personálu ještě z doby, kdy se nedařilo tak dobře, který se stal standardem i dnes, kdy je výkonnost hotelů a restaurací vyšší.
* Nikdo nenahrazuje výpadky – polovina dotazovaných uvedla, že po dobu dovolené se o směny chybějících kolegů dělí a ti pak zase zaskakují za ně v době čerpání jejich dovolené. Období dovolených se tak paradoxně stává sezonou stresu z improvizací.
* Nároky zaměstnavatelů neadekvátně rostou – a zaměstnancům vadí, že jsou nedostatečně vzděláváni. Polovina dotazovaných uvedla, že neabsolvovali žádný program vzdělávání, ani nebyli vyškoleni. Domnívají se, že jejich zaměstnavatelé očekávají, že v okamžiku nástupu vše ovládají, včetně rozdílných softwarů v hotelu a restauraci. Dvě třetiny z nich nepracují s žádnými provozními manuály, standardy ani checklisty, přesto, že by jim to usnadnilo práci.
Třetina dotázaných by okamžitě přijala novou nabídku za mzdu o 20 procent vyšší, než dostávají nyní.

Podle čeho vybírají zaměstnanci nové místo, čeho si váží?

Při výběru nového místa v pohostinství se zaměstnanci orientují podle mnoha aspektů, my jsme vybrali ty, které označili za důležité. Kromě mzdy.

Benefity 64 %
Stravenky 87 %

Přihlíží k zaměstnaneckým výhodám

91 % přihlíží při výběru na možnost podílu na výsledcích, upsellingu a zisku.
94 % si nejvíce váží vztahů s kolegy, s nadřízenými a jednání s lidmi v hotelu a restauraci.
66 si nejvíce považuje krátkých a dlouhých pracovních týdnů včetně 12hodinových směn


Nejdůležitějším parametrem při výběru nového místa nebo při jeho změně je mzda.

zdroj: http://www.e-sondy.cz/aktualne/6647-3/pruzkum-lidi-je-dost-ale-jsou-tam-kde-jsou-penize-a-dobre-zachazeni

Můžete zanechat svůj komentář: