Tripartita se na rozpočtu zatím neshodla, odbory a zaměstnavatelé žádají další informace

Tripartita se na rozpočtu zatím neshodla, odbory a zaměstnavatelé žádají další informace

Zástupci odborů, zaměstnavatelů a vlády jednali na včerejší tripartitě o podobě státního rozpočtu pro rok 2018. Ke shodě nedošlo. Řadu výhrad k návrhu rozpočtu měli jak zaměstnavatelé, tak i odbory. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který jednání tripartity řídil, uvedl, že konečné znění rozpočtu bude až v září a sociální partneři budou o něm opět jednat 18. září na zasedání tripartity.

Odboroví předáci chtějí vyjednat navýšení platů ve veřejném sektoru. Ministerstvo práce a sociálních věcí zpracovalo tři varianty, ani na jedné ale nebyla shoda. Termín vyjednávání s odboráři z rozpočtové sféry o tomto tématu vláda minulý týden zrušila. Zaměstnavatelé kritizují například malý rozsah plánovaných investic zejména do infrastruktury. Odboráři a zaměstnavatelé shodně odmítli rozšíření mýtného na silnice první třídy. Tripartita se věnovala rovněž strategii těžby při využití lithia.

„Sněmovna by měla od kabinetu návrh zákona o rozpočtu dostat do konce září a sociální partneři stále ještě nedostali informaci, jakým způsobem budou řazeny rozpočtové priority,“ kritizoval ministerstvo financí Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). V návrhu rozpočtu se nepočítá se zvýšením platů pro policisty, hasiče a vojáky. Sobotkova vláda sice napravila škrty, které na státní zaměstnance uvalil bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Pokud by nový rozpočet se zvýšením platů těmto profesím nepočítal, došlo by opět k jejich propadu. Taková absurdita je pro odbory zcela nepřijatelná,“ zdůraznil Josef Středula.


Zcestné jsou i argumenty zaměstnavatelů, že vláda zaměstnává příliš mnoho státních úředníků. „Je v kompetenci šéfů ministerstev, úřadů a agend, kolik zaměstnávají lidí. Pokud je však zaměstnávají, musejí je také náležitě zaplatit. Nízké platy, i 14 000 hrubého, nelze odůvodňovat vysokým počtem úředníků. Pokud stát chce poskytovat kvalitní služby, musí k tomu mít kvalitní zaměstnance. Takoví ale nebudou pracovat za plat 14 tisíc měsíčně a odejdou raději do soukromé sféry,“ řekl Josef Středula.
Za priority rozpočtu považuje premiér Sobotka zajištění investic do dopravní infrastruktury, zvýšení výdajů na obranu, dále pak zohlednit nárůst platů zaměstnanců veřejného sektoru, ke kterému již letos došlo nebo ještě dojde v letošním roce a zajištění dostatku peněz na sociální služby.

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) uvedl, že nad rámec toho, co již bylo přijato, nebude jako ministr financí souhlasit s ničím, tedy ani s dalšími pořadavky ministerstev, která vznášejí další požadavky v řádu desítek miliard korun. Sněmovna by měla od kabinetu návrh zákona o rozpočtu dostat do konce září.

Podle návrhu rozpočtu se počítá s deficitem ve výši 50 miliard korun, což vyvolává kritiku podnikatelů, opozice i mnoha ekonomů. Například vysoké školy by si podle návrhu polepšily jen o 100 milionů korun. Původně měly přitom slíbeno, že dostanou navíc čtyři a půl miliardy. Univerzity proto chtějí ještě během léta jednat s politiky a nevylučují ani protestní akce.

Rozpočtový plán kritizovali na tripartitě zástupci zaměstnavatelů. Rozpočet je podle Svazu průmyslu a dopravy ČR nekoncepční, politický a nemá dlouhodobě zajištěné příjmy. „Navíc v době ekonomického růstu nedává smysl plánovaný schodek 50 miliard korun. Pokud vláda chce plánovat schodek, tak maximálně kvůli investicím do aplikovaného výzkumu, dopravní infrastruktury či učitelů. Namísto modernizace státní správy a její digitalizace roste počet úředníků. To je špatně,“ popsal výhrady svazu jeho prezident Jaroslav Hanák.

Odbory i zaměstnavatelé shodně odmítli rozšříření mýtného na silnice první třídy. Dopravní firmy podle zaměstnavatelů tvrdí, že náklady budou muset přenést na spotřebitele. „Upozorňujeme, že plánované rozšíření mýta o 900,2 kilometru silnic první třídy je prosazováno vládou přes nesouhlas dotčených profesních organizací. Dopravní firmy odmítají takové rozšíření, protože by ho musely promítnout do výše ceny přepravy osob a zboží, a velmi pravděpodobně přenést na spotřebitele,“ uvedl k mýtnému Hanák.

Sociální partneři pochválili ministerstvo práce a sociálních věcí za předloženou zprávu o stavu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Ocenili klesající počet těžkých a smrtelných pracovních úrazů. Zaměstnavatelé i odbory této problematice věnují velkou pozornost. Horší je to ale s přiznáváním nemocí z povolání. „Evidujeme časté případy, kdy zaměstnavatelé nutí pracovníky, aby nehlásili lehké pracovní úrazy a tím i nežádali o odškodnění. Tito zaměstnavatelé se potom chlubí klesajícím počtem pracovních úrazů. To je vůči zaměstnancům nezodpovědné. I lehký pracovní úraz může mít s odstupem času závažné nebo i trvalé následky na zdraví. Pokud neexistuje zápis o pracovním úrazu, nemá poškozený zaměstnanec nárok na odškodnění, kritizoval předseda Odborového svazu KOVO Jaroslav Souček.

V rámci projednávání strategie při těžbě lithia se na tripartitě diskutovalo o možném zapojení státního podniku Diamo a jeho roli při průzkumech a těžbě, uvedl na brífinku po tripartitě premiér Sobotka. Snahou je, aby přidaná hodnota co nejvíce zůstávala na území ČR, dodal Odbory i zaměstnavatelé tento záměr podporují.

Nejnovější průzkumy potvrzují, že Česká republika má nejbohatší ložiska lithia z celé Evropské unie. Tento kov je považován za surovinu budoucnosti, používá se totiž při výrobě baterií pro nejmodernější technologie včetně elektromobilů.

Analýzu dopadů sdílené ekonomiky projednali na společném zasedání zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů a shodli se na potřebě regulace. Také podle České asociace sdílené ekonomiky je potřeba vyjasnit pravidla.


Podnikání přes web by mělo být podle premiéra Bohuslava Sobotky zdaněno tak, aby na rozmachu nových technologií netratili klasičtí podnikatelé. Ministři končící vlády proto připraví návrhy změn legislativy, které budou reagovat třeba na rozmach ubytování přes platformu Airbnb. Ta už se v Praze vyrovnala objemu obchodu klasických ubytovacích zařízení.

V Praze Airbnb dosáhl ročního objemu obchodu 2,2 miliardy korun. „Ten objem je velký a už dnes tento sektor pouze z této platformy je podobně velký jako takzvané konvenční ubytování, to znamená ubytování ve všech dalších hostelech, hotelech a penzionech na území Prahy,“ uvedl předkladatel analýzy státní tajemník pro EU Aleš Chmelař. Vláda podle něj musí dát samosprávě nástroje k regulaci jak ubytovacích, tak například dopravních služeb. Měli by například dostat možnost říct, kde a v jakém objemu mohou být takové služby poskytovány.

„Některým subjektům, které v ČR působí, nemůžete dát ani obsílku, aby předložily třeba daňové přiznání, protože tady ani žádné sídlo nemají. To nemá nic společného s férovým podnikáním,“ dodal předseda ČMKOS Josef Středula. Podle něj by rozvoj nových služeb neměl být na úkor současných subjektů.

Ministři by podle Sobotky měli připravit podklady svým nástupcům, aby nová vláda po říjnových volbách mohla případné legislativní změny provést. Podle vládní analýzy by stanovené regule neměly tvořit překážku a neměly by od sdílení odrazovat, měly by ale bránit nekalé konkurenci a zajistit ochranu spotřebitelů.

Například síť Airbnb nabízí v Česku asi 18 tisíc možností ubytování, z toho velkou část v Praze. Loni se v Česku přes aplikaci ubytovalo 710 tisíc zahraničních turistů.

Asi 95 procent jsou komerční záležitosti, pouze pět procent je faktické sdílení, kdy někdo má byt, odjede a chce ho někomu nabídnout na přechodnou dobu,“ uvedl šéf odborové konfederace Středula.

zdroj: http://www.e-sondy.cz/aktualne/6646-3/tripartita-se-na-rozpoctu-zatim-neshodla-odbory-a-zamestnavatele-zadaji-dalsi-informace

Můžete zanechat svůj komentář: