Bohuslav Sobotka: Navýšení nemocenské u dlouhodobě nemocných je splněním důležité vládní priority

Bohuslav Sobotka: Navýšení nemocenské u dlouhodobě nemocných je splněním důležité vládní priority

V Senátu dnes úspěšně prošla další novela zákona, kterou prosadila naše vládní koalice a jež pomůže lidem ve zhoršené sociální situaci.

V rámci projednávání novely zákona o pojistném na sociální zabezpečení v Poslanecké sněmovně se z iniciativy zákonodárců ČSSD upravila výše nemocenské u dlouhodoběji nemocných osob. V současnosti nemocní lidé pobírají 60 procent denního vyměřovacího základu po celou dobu nemoci. Naše vládní koalice se shodla navýšit tento limit v období mezi 31. a 60. dnem trvání pracovní neschopnosti o šest a v období od 61. dne o dvanáct procent.

Lidé v dlouhodobé pracovní neschopnosti se musejí vypořádávat s řadou nepříznivých životních faktorů. Kromě zdravotních problémů, které jsou obvykle hlavní příčinou absence v zaměstnání, se často zhoršuje jejich psychický stav, a čím je nemocnost delší, tím se bohužel dramatizuje vinou rapidně snížených příjmů i jejich ekonomická situace. Tato nepříznivá situace se ještě zhoršila za působení předchozích pravicových vlád, které v rámci úsporných balíčků rozhodly snížit výši vyplácené nemocenské právě u osob dlouhodoběji nemocných.

Za naší vlády se ale české ekonomice mimořádně daří, daří se nám využívat celosvětového ekonomického oživení, a díky tomu i díky dalším opatřením na potírání šedé ekonomiky stoupají příjmy do státního rozpočtu i do systému nemocenského a sociálního pojištění. Proto naše vláda cítí jako morální povinnost alespoň vrátit dlouhodobě nemocným to, o co za minulých vlád přišli.

Jsem rád, že s naším názorem souhlasili i senátoři a věřím, že novelu podpoří i prezident Miloš Zeman.

Bohuslav Sobotka, předseda vlády ČR

zdroj: https://www.cssd.cz/media/tiskove-zpravy/bohuslav-sobotka-navyseni-nemocenske-u-dlouhodobe-nemocnych-je-splnenim-dulezite-vladni-priority/

Můžete zanechat svůj komentář: