Německé odbory: Ať Češi berou stejně jako my

Německé odbory: Ať Češi berou stejně jako my

Odboráři v Česku získali vlivného a silného spojence v boji za vyšší mzdy v nadnárodních koncernech. Na lepší podmínky českých zaměstnanců začaly tlačit také německé odbory, požadují vyrovnání platových podmínek v továrnách v okolních zemích s těmi německými. „Chceme stejnou odměnu za stejnou práci a rychlejší sjednocování norem v Evropě,“ řekl HN šéf německé odborové centrály DGB Reiner Hoffmann. Podobně se chová i celoevropská odborová konfederace, pro české odboráře je však stěžejní spolupráce s německými kolegy.

Německo je pro Česko největší exportní partner v EU a česká ekonomika je silně svázaná s německým automobilovým průmyslem. Němečtí odboroví bossové proto přijedou podpořit české kolegy i na jejich zářijový sjezd. „Požádali jsme je o to, myslíme si, že pokud v unii k něčemu dochází, je to zneužívání sociálních rozdílů na pracovním trhu. Západní země dělají to, za co nás samy kritizují,“ řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.


Jím popisovaný takzvaný export sociálního dumpingu se stává společným tématem pro české i německé odboráře, kteří doma cílí na vedení koncernů. V českých výrobnách zahraničních firem bude vyšší tlak na růst mezd – a pracovníci západních továren díky tomu budou lépe čelit levné pracovní síle z východní Evropy.

Hoffmann říká, že německé odbory si kladou za cíl solidárně bránit zneužívání sociálních rozdílů v členských zemích Evropské unie. „Například potřebujeme účinnou kontrolu společností z ‚poštovních schránek‘, které zneužívají volný pohyb pracovníků za účelem vykořisťování,“ řekl německý odborový předák. Jako další cíle uvedl větší vymahatelnost práva při zvyšování pracovních a životních podmínek nebo „dohodu evropských zemí o sociálním pokroku, která by zaručovala společná sociální práva a ekonomickou svobodu“.

Mezi nadnárodní koncerny s německým vedením, které působí v Česku, patří například Škoda Auto, Bosch nebo Siemens. Ve Škodovce neočekávají, že by jim německé vedení pod tlakem odborů začalo diktovat rychlejší růst odměn.

„Vyjednávání o mzdách probíhá v každé značce v rámci koncernu VW nezávisle, vedení jim neříká, jak vést mzdovou politiku,“ tvrdí mluvčí společnosti Tomáš Kubík. Nadnárodní koncerny však budou čelit sílícímu spojenému tlaku odborů všech zemí, kde mají provozy. Německá konfederace DGB v tomto směru potvrzuje dobrou spolupráci s českou ČMKOS v Evropské konfederaci odborů nebo Mezinárodní odborové konfederaci.

zdroj: http://www.e-sondy.cz/aktualne/6651-3/nemecke-odbory-at-cesi-berou-stejne-jako-my

Můžete zanechat svůj komentář: