Ceny v Česku rostou rychleji než v Unii

Ceny v Česku rostou rychleji než v Unii

Inflace v Česku roste. Spotřebitelské ceny v červnu meziročně stouply o 2,3 procenta. To je víc než průměr Evropské unie 1,4 procenta. Na míru inflace mají v současné době největší vliv rostoucí ceny nemovitostí a potravin. Naopak ceny pohonných hmot klesají, upozornil ve čtvrtek Český statistický úřad.

Zatímco v Česku ceny rostly o 2,3 procenta, průměrná inflace 28 zemí EU byla v červnu 1,4 procenta. O něco pomaleji rostly ceny ve skupině zemí platících eurem, meziročně o 1,3 procenta. Zdražování v Česku nyní táhnou hlavně nemovitosti.

„Rychlý růst cen nemovitostí je nejvýznamnější inflační jev současné doby, respektive posledních dvou až tří let. Meziroční nárůst těchto cen dosáhl v prvním čtvrtletí hodnoty 12,8 procenta. Posunul tak Česko na první místo v EU,“ konstatuje předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová. Průměrný meziroční růst cen bytových nemovitostí v EU byl ve stejném období 4,5 procenta.

Nejvíce zdražilo máslo, mléko, sýr i jogurty

Meziroční růst cen potravin dosáhl v červnu 5,4 procenta. Nejvýraznější byl u mlékárenských výrobků, a to 12,2 procenta. Dražší je máslo, sýr, tvaroh i jogurty. Litr polotučného trvanlivého mléka stál v červnu 15,80 koruny, loni v témže měsíci 14,30 koruny.

„Z dlouhodobého hlediska je vývoj cen potravin podobný jako trend celkové inflace. Ceny potravin však podléhají cyklickým výkyvům, které mají tří- až čtyřletou periodicitu. Ta se projevuje hlavně u mléka a mléčných nebo pekárenských výrobků,“ řekl ředitel odboru statistiky cen ČSÚ Jiří Mrázek. Ze statistik podle něj také vyplývá dlouhodobá provázanost cenových pohybů mléčných výrobků s okolními zeměmi, zejména s Německem.

ČSÚ ve čtvrtek také zveřejnil graf vývoje cen v Česku od roku 2000 do roku 2016. Z něj je dobře vidět, že nejrychleji zdražilo bydlení, alkohol a tabák a potraviny. Naopak zlevnilo oblečení a obuv, kde měl vliv nárůst dovozu tohoto sortimentu z levných asijských zemí.

Statistici upozorňují, že cenový vývoj je třeba hodnotit z hlediska delší perspektivy a v kontextu okolních zemí. Faktory, které způsobují růst či pokles cen, totiž působí i mimo českou ekonomiku. Nejvýznamnější růst cen aktuálně hlásí pobaltské země. V Litvě meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v červnu o 3,5 procenta, v Estonsku o 3,1 procenta a v Lotyšsku o 3,1 procenta. Nejpomaleji rostou ceny v Rumunsku o 0,7 procenta, v Dánsku o 0,4 procenta a v Irsku dokonce došlo k meziročnímu poklesu cen o 0,6 procenta.

zdroj: http://www.e-sondy.cz/aktualne/6670-3/ceny-v-cesku-rostou-rychleji-nez-v-unii

Můžete zanechat svůj komentář: