Gulášové slavnosti v Bolehošti

Gulášové slavnosti v Bolehošti

Již sedmým rokem se v srpnu konají soutěže gulášů. Zúčastnit se mohou partičky dobrodruhů i kuchařů odkudkoliv. Každý, kdo se přihlásí do soutěží, má možnost uvařit svůj oblíbený guláš.

V soutěži nejsou rozlišovány technologické postupy, dobu vaření, druh masa apod. Guláš musí chutnat, ať ho vaří profík, myslivec, hasič nebo babička. Snad jedinou podmínkou je, aby připravil minimálně 20 litrů guláše (tj. cca 60 porcí z 9 kg masa). Není to zrovna málo, ale v Bolehošti a okolí jsou tací jedlíci, že po guláších se jen zapráší. Základ guláše je už na vás. Zda budete vařit z masa vepřového, hovězího, zvěřinového či pštrosího je vaše volba. Guláš může obsahovat i brambory, zelí, fazole nebo např. houby. Ani postup vaření není omezený. Můžete ho připravovat v kotli (brutaru), v kotlíku, v hrnci nebo i v polní kuchyni. Zda ho budete vařit těsně před podáváním na místě nebo ho uvaříte třeba v noci, není rozhodující.

A kdo tedy rozhodne o tom nejlepším guláši? Hodnotit guláše budou sami návštěvníci a pak také nezávislá odborná porota.

Soutěžit se bude hned třikrát:

1) Odborný dohled a hodnocení bude provádět porota, složená z řad kuchařů a restauratérů. Po anonymním ochutnání vzorků všech gulášů a po závěrečném konziliu vyberou ten „NEJLEPŠÍ GULÁŠ“.

2) Dalšími hodnotiteli budou tradičně sami návštěvníci, kteří mohou hlasováním rozhodnout o svém „TOP GULÁŠI“.

3) Speciální úkol bude mít odborná komise i v hodnocení soutěžních týmů z pohledu estetiky a originality nápadů při tvorbě stánků, oblečení a jejich vystupování.

Základní informace: 

Celý gulášový program startuje ve 12:00 hodin. Ve stejný čas je také povoleno vydávat guláše návštěvníkům.

Součástí Gulášových slavností je také pivní festival. Každý soutěžící může ke svému guláši nabízet vhodné pivo, a proto nechybí široký výběr značek a druhů piva.

Další program pro dospěláky:

pivní soutěže
grilovaná masíčka
bohaté občerstvení (bramboráky, palačinky, trdelníky, klobásy aj.)
chuťovky a dobroty k pivu

Další program pro děti:

zábavný park
malování na obličej
cukrovinky
skákací hrady

Hudební program:

odpoledne se uskuteční koncert skupiny EFEKT
večerní zábavu rozjede rocková skupina BLADEX

V loňském roce navštívil a také podpořil akci senátor JUDr. Miroslav Antl. V loňském roce jsme se ho zeptali :

– Pane senátore jak hodnotíte letošní ročník Gulášových slavností v Bolehošti a jak se Vám na nich líbilo?

„Bylo to poprvé, co jsme dostali pozvání na akci do Bolehoště – a velice rádi jsme přijeli. Navíc se mi podařilo k žádosti pana starosty Petra Kubíčka prosadit v Radě Královéhradeckého kraje na tyto Gulášové slavnosti finanční dar. Do Bolehoště jsme přijeli o půl hodiny dříve – a bylo až neuvěřitelné sledovat, jak rychle se areál zaplnil nejméně tisícovkou lidí. Byla tam výborná atmosféra, festival gulášů a pět druhů piva, takže si každý mohl vybrat podle své chuti. S obdivem děkuji milým a sympatickým organizátorům, tj. starostovi Petru Kubíčkovi a paní Zdeňce Andržové, za bezvadný a hladký průběh akce, jakož i nasazení, s jakým se návštěvníkům věnovali“. 

Můžete zanechat svůj komentář: