Otevřený dopis Lubomíra Zaorálka: Když bohatne země, musí bohatnout i lidé

Otevřený dopis Lubomíra Zaorálka: Když bohatne země, musí bohatnout i lidé

Vážení spoluobčané, vyhlašuji válku levné práci. (Lubomír Zaorálek)

Naší zemi se ekonomicky daří, a přesto nad ní visí hrozba. Vlády bezprostředně po roce 1989 postavily konkurenceschopnost naší země na drasticky levné práci. Měli jsme pracovat jako na Západě, ale za východní platy. Z téhle pasti jsme se dosud nedostali — stále máme mzdy na třiceti procentech mezd v Německu.

Levná práce Českou republiku poškozuje. Když založíte ekonomiku na mizerných mzdách, zaostáváte za světem. Ztrácíte vůli rozvíjet technologie a investice získáváte od těch, kteří ve vás vidí montovnu. Práce v takové zemi přestává být zajímavá, snižuje se její kvalita a časem může i ubývat. A to poškozuje nejen zaměstnance, ale celou naši společnost.

Razantní zvyšování mezd bude proto absolutní prioritou naší strany do nejbližších let. Máme zcela konkrétní plán, jak se k takovémuto zvyšování mezd můžeme dopracovat.

Nestojím o zemi, z níž naše děti a děti našich dětí odcházejí. Předloni to bylo sedm procent populace. Levná práce na tom má lví podíl. Budoucnost má jedině taková země, ve které se nedaří pouze ekonomice, ale především lidem.

K tomu patří dostupné veřejné služby. Naše zdravotnictví, školství a penzijní systém stojí na principu solidarity. Člověk, který celý život poctivě pracoval, si zaslouží důstojné stáří. I kluk z chudé rodiny má nárok na kvalitní vzdělání či operaci srdce za milion.

Nikdy nedopustím privatizaci veřejných služeb a postavím se lobbistickým skupinám, které si chtějí udělat ze zdravotnictví nebo důchodů soukromý byznys. Chci bojovat za zemi, v níž se daří nejen horním deseti tisícům, ale co největšímu počtu lidí.

zdroj: https://www.cssd.cz/aktualne/aktuality/kdyz-bohatne-zeme-musi-bohatnout-i-lide/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.