Na úvod ligy jasná výhra sparťanek nad Libercem

V prvním ligovém kole zaznamenaly sparťanky pohodovou výhru nad Libercem. Nestárnoucí Mocová se blýskla hattrickem. První starty v české lize si připsaly zahraniční posily Strom, Kolander a Halinen.

Oba celky se naposledy střetly v posledním kole sezóny 2016/17, v Hrádku nad Nisou tehdy zvítězila Sparta 8:0. Liberec prošel před novou sezónou velkými změnami v hráčském kádru. Pod Ještěd zamířily Marie Bohatová, Lenka Kopčová, Sára Lacková a Kristýna Čiperová – všechny v loňské sezóně členky dorostenek Slavie Praha. Další posilou ze Slavie byla Šarlota Novotná, kterou mohli fanoušci naposledy vidět v dresu Dukly, kde hostovala. Ze Zbrojovky Brno přišla Michaela Kotlánová, z Tatranu Prešov pak Terézia Kovaľová. Naopak v týmu Liberce již nepůsobí jeho loňská kapitánka, zkušená Markéta Matějková.

V týmu Sparty si debut v české lize připsala americká posila Kylie Strom, která nastoupila rovnou v základní sestavě. Domácí hráčky od začátku svého soupeře zatlačily. První branka padla už v šesté minutě, po přihrávce od Nepokojové z levé strany si před libereckou brankářkou Horáčkovou věděla rady Mocová – 1:0. Po čtvrt hodině hry si Nepokojová šikovně obhodila Černou, která ji ve vápně faulovala. Nařízenou penaltu bezpečně ranou pod břevno proměnila Mocová – 2:0. Další akce po ose Nepokojová – Mocová – Stašková volala po gólu, ale mladá sparťanská útočnice nezakončila přesně. Dál tak řádilo duo Nepokojová – Mocová. Po přihrávce od prvně jmenované zkompletovala Mocová hattrick, když se nadvakrát prosadila před Horáčkovou – 3:0.

I druhá půle se nesla ve znamení převahy svěřenkyň trenéra Janoty. V 50. minutě po centru do vápna zvýšila Ringelová na 4:0. Liberec se k zakončení nedostával. A když, tak na místě byla připravená Dorsey, tak jako v 57. minutě proti střele Kovaľové. Už na 5:0 upravila v 62. minutě Stašková. Následně se do hry dostaly další sparťanské posily – Američanka Kolander a Finka Halinen – také u nich se jednalo o jejich první starty v české lize žen. A právě Halinen svým centrem připravila šest minut před koncem poslední branku zápasu pro Nepokojovou – 6:0.

„Jsem spokojená s hrou a výkonem týmu. Určitě máme na čem pracovat, ale myslím si, že dnes to byl dobrý začátek,“ říká k zápasu Pavlína Nepokojová, která nastoupila na levé záloze a kromě toho, že jeden gól sama vstřelila, ještě na další dva přímo nahrála a vybojovala pokutový kop. „Už v minulé sezóně jsem proti Liberci dávala dva góly,“ připomíná, že proti severočeskému soupeři se jí daří. A jak vidí sparťanská ofenzivní hráčka další kolo, kdy tým čeká Lokomotiva Brno? „Budeme chtít podat minimálně stejný výkon jako dnes, hodně týmový. A dál pracovat, na čem chceme.“

Hodnocení trenéra Jana Janoty: „Celý zápas jsme odehráli velmi aktivně. Snažíme se do naší hry přinášet nové prvky, posunout se. Pozitivně hodnotím snahu a chuť, s kterou k těmto věcem přistupujeme. Že z toho občas pramení chyba nebo nepřesnost, víme, ale stále máme čas na tom pracovat a nedostatky odstraňovat. Až některé hráčky doženou tréninkové manko, zvýší se konkurence na postech. A doufám, že to holky bude fotbalově zlepšovat, posouvat. Tento zápas a výkon je dobrým výchozím bodem pro další práci.“

AC Sparta Praha – FC Slovan Liberec 6:0 (3:0)