Stávajícím tempem konvergence mezd by ČR dohnala Francii za 222 let

Stávajícím tempem konvergence mezd by ČR dohnala Francii za 222 let

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) jednal v úterý 2017 ve Strakově akademii s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů Josefem Středulou o dalším zvyšování platů zaměstnanců ve veřejném sektoru.

Podle premiéra by k němu mělo dojít už od 1. listopadu 2017. Jednali také o dalším zvýšení minimální mzdy od 1. ledna 2018 a o postoji vlády ke sbližování úrovně mezd v rámci celé EU. Jednání se zúčastnil také státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař.

„Podpořím zvýšení platů ještě od 1. listopadu,“ uvedl premiér po včerejším jednání s předsedou ČMKOS Josefem Středulou. Podle Sobotky vláda rozhoduje o tabulkových platech 670 tisíc lidí, a ovlivňuje tak vývoj příjmů českých zaměstnanců na několik let dopředu. „Co se týká učitelů, souhlasím s názorem odborné veřejnosti, že jejich ohodnocení je výrazně horší než v ostatních zemích Evropské unie,“ prohlásil Sobotka. Šéf odborářů Středula premiérův záměr podpořil. „Je to signál důvěry vlády v českou ekonomiku,“ řekl. Právě růstu ekonomiky a nebývale nízké nezaměstnanosti (v červenci 4,1 procenta), vláda využívá ke zvyšování platů státních zaměstnanců často. Za poslední rok odsouhlasila navýšení už třikrát. Loni v září si polepšili učitelé o osm, nepedagogičtí pracovníci ve školství o pět procent. V listopadu je následovali ostatní pracovníci ve veřejných službách a policisté s hasiči a vojáky se čtyřprocentním přilepšením. Letos v červenci se zvedly ozbrojeným složkám platy o dalších deset procent. Přidáno dostali i zdravotníci a pracovníci v sociálních službách a v kultuře.

Sobotka nyní slibuje, že podpoří růst mezd i v soukromém sektoru.
Premiér Sobotka informoval předsedu ČMKOS Josefa Středulu také o plánované schůzce s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Uskuteční se ve středu 23. srpna v Salzburgu v rámci jednání Slavkovského formátu, na kterém budou kromě B. Sobotky také slovenský premiér Robert Fico a rakouský kancléř Christian Kern. Zásadním tématem jednání bude sbližování životní úrovně a také mezd mezi jednotlivými státy Evropské unie. Podle Sobotky zatím stále přetrvávají mezi jednotlivými členskými státy EU výrazné rozdíly v ohodnocení práce a výši mezd zaměstnanců. „Mzdová konvergence mezi státy V4 a Francií takřka neprobíhá, tímto tempem by ČR Francii dohnala za 222 let. To je nepřijatelné a musí se to změnit,“ poznamenal premiér Sobotka.

Dalším návrhem, který bude v pondělí projednávat vláda, bude navýšení minimální mzdy v příštím roce. Také ta je výrazným tématem sociální demokracie, za její vlády stoupl minimální příjem už třikrát, z osmi tisíc v roce 2014 na současných jedenáct.

Sobotka spolu ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou (ČSSD) navrhuje zvýšení o dalších 1220 korun. Růst minimální mzdy má zvýšit motivaci pracovat a zároveň vytlačit šedou ekonomiku. „Část podnikatelů kromě minimální mzdy stále vyplácí zaměstnanci část peněz v hotovosti. Ty se mu nepočítají do důchodu a do peněz v nezaměstnanosti,“ argumentoval Sobotka.
Také v tomto bodě našel podporu odborů. „Na Slovensku projednávají návrh minimální mzdy 480 eur (zhruba 12 500 korun). Oč jsou horší čeští zaměstnanci než zaměstnanci slovenští,“ ptal se Středula.

zdroj: http://www.e-sondy.cz/aktualne/6707-3/stavajicim-tempem-konvergence-mezd-by-cr-dohnala-francii-za-222-let-

Můžete zanechat svůj komentář: