Jednání o růstu mezd ve Škoda Auto podpoří světová rada VW

Jednání o růstu mezd ve Škoda Auto podpoří světová rada VW

Evropská a světová podniková rada koncernu Volkswagen podle svého generálního tajemníka Franka Patty podpoří růst mezd v české automobilce Škoda Auto, jejž budou odbory požadovat v rámci příštího kolektivního vyjednávání příští rok.

Při posledním kolektivním vyjednávání o platech v roce 2016 se zvýšily mzdy o 11,2 procenta. Letošní kolektivní vyjednávání se neslo v duchu humanizace pracovní doby a prostředí, mzdy se tak neřešily. Nízké mzdy v Česku a na Slovensku totiž způsobují tlak i v Německu, protože se pak objevuje snaha managementu Volkwagenu tlačit mzdy dolů také v Německu. Píše to čtvrteční vydání týdeníku Škodovácký odborář.

„Nesmíme jít nikdy proti sobě, v konečném součtu jsme všichni na jedné lodi. Jsme připraveni vám vždy poskytnout silnou podporu. Můžete si být jistí, že při boji o růst mezd nás máte na své straně. Musí být vytvořena rozumná struktura příjmů v evropských závodech VW,“ řekl týdeníku Patta. Dodal, že představa, že by měly být mzdy v Čechách nižší, aby mohly být vyšší v Německu, je zcela lichá. Naopak by kvůli tomu podle něj vznikala sestupná mzdová spirála. Odboráři diskutovali například také o takzvaném paktu budoucnosti, který zajišťuje budoucnost pracovních míst a přidělování modelů do výroby. Podle předsedy podnikové odborové rady Škoda Auto Jaroslava Povšíka je k tomuto materiálu nedostatek informací. Patta o tématu proto nabídl uspořádání workshopu. „Je to vlastně nástroj, jak ušetřit tři miliardy eur ročně v Německu. A každý si umí představit, že pokud někdo chce ušetřit tři miliardy eur ročně, tak jde o větší flexibilitu, větší produktivitu. Vstupuje se do kolektivní smlouvy, vyrábí se více aut za hodinu, více aut na každého zaměstnance, snižuje se personál. Na té straně ‚má dáti‘ to není nic pěkného. Na straně ‚dal‘ jsou to možná produkty a budoucnost či diskuze na téma alternativní pohony,“ řekl pro Škodovácký odborář Patta.

Pakt budoucnosti podle něho vznikl z iniciativy koncernu a v rámci toho se bude sociálně únosným způsobem rušit 23 000 pracovních míst. Naopak zaměstnáno má být kolem 9000 nových specialistů na IT a elektromobilitu.

Škoda Auto je součástí německého koncernu Volkswagen. Provozuje tři výrobní závody v Česku a zaměstnává v nich zhruba 30 000 lidí. Vyrábí také v Číně, Rusku, na Slovensku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, a dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s místními partnery. V roce 2016 dodala Škoda Auto zákazníkům celosvětově 1 127 700 aut, třetí rok po sobě to bylo přes milion vozů.

zdroj: http://www.e-sondy.cz/aktualne/6716-3/jednani-o-rustu-mezd-ve-skoda-auto-podpori-svetova-rada-vw

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.