Zvýšení platů je nespravedlivé, vzkazují vládě odbory a zdravotní sestry

Zvýšení platů je nespravedlivé, vzkazují vládě odbory a zdravotní sestry

O zhruba dva tisíce korun k výplatě si od letošního července polepšila část zdravotních sester pracujících bez odborného dohledu na směny u lůžek či na nemocničních sálech.

Sestry příplatek vítají, je však podle nich nespravedlivý vůči těm pracovníkům, kteří na zvýšení platů nemají nárok. Mezi ty patří i ošetřovatelky, sanitáři a zdravotničtí asistenti, kteří pracují na směny pod dohledem.

„Jsme rádi, že přidáno dostaly alespoň sestry, protože zdravotnictví i sociální služby jsou dlouhodobě podfinancované. Je ale krajně nezodpovědné a diskriminační tímto způsobem rozbíjet týmy v nemocnicích,“ vysvětluje například Monika Botoš, zdravotní sestra a zároveň předsedkyně Základní organizace Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR při Nemocnici s poliklinikou Havířov.

Nastavená pravidla dělají podle ní mezi nemocničním personálem zbytečně „zlou krev“ a na zaměstnancích je cítit zklamání.

„V zařízeních to přináší řadu emocí a velké problémy. Na směně jsou dvě sestry – jedna z nich pracuje jako sestřička, která může pracovat samostatně, druhá jako sestřička pod odborným dohledem. Obě přitom odvádějí stejnou práci, v praxi však příplatek dostane jen jedna z nich,“ zlobí se šéfka odborů.
Asociace krajů se pak obává i toho, že vyplácení příplatku jen části sester bude mít za následek odchod řady zdravotnic a zdravotníků z nemocnic.

Podle předsedkyně odborového svazu Dagmar Žitníkové je přitom situace s personálem v jednotlivých zařízeních už teď „tristní“ a dál se zhoršuje. Odbory proto žádají, aby vláda pravidla pro vyplácení příplatku změnila.

zdroj: http://www.e-sondy.cz/aktualne/6735-3/zvyseni-platu-je-nespravedlive-vzkazuji-vlade-odbory-a-zdravotni-sestry

Můžete zanechat svůj komentář: