Poslanec Robin Böhnisch obdržel arménské státní vyznamenání

Poslanec Robin Böhnisch obdržel arménské státní vyznamenání

Na slavnostním shromáždění u příležitosti Dne nezávislosti Arménské republiky obdržel 21. září 2017 v Jerevanu poslanec Robin Böhnisch (ČSSD) z rukou prezidenta Serže Sarksjana Medaili Mchitara Goše.

Toto státní vyznamenání se uděluje od roku 1993 za významné státní, veřejné a politické aktivity a významné služby v oblasti diplomacie, práva a politologie.

Robin Böhnisch obdržel vyznamenání za příspěvek k mezinárodnímu znání Arménské genocidy a za rozvoj meziparlamentních vztahů mezi Českou republikou a Arménií.

Medaile je pojmenována po arménském mysliteli, spisovateli a právníkovi Mchitarovi Gošovi, který na přelomu 12. a 13. století vytvořil komplexní zákoník a právní systém, který byl místně užíván až do 18. století. Mchitar Goš je jedním z představitelů arménské renesance.

„Vyznamenáním jsem nesmírně poctěn a vnímám jej také jako ocenění Poslanecké sněmovny, která se ve svém dubnovém usnesení postavila čelem nejen k otázce genocidy Arménů, ale proti genocidnímu násilí všude ve světě,“ uvedl po dekorování v prezidenstském paláci Robin Böhnisch.

21. září si Arménie připomíná vyhlášení nezávislosti na Sovětském svazu v roce 1991. Jde o státní svátek a tzv. řádový den, kdy prezident republiky oceňuje několik osobností z oblasti vědy, kultury, sportu, obrany politiky. Druhým řádovým dnem je 28. květen na počest vzniku tzv. První republiky v roce 1918.

zdroj: https://www.cssd.cz/media/tiskove-zpravy/poslanec-robin-bohnisch-obdrzel-armenske-statni-vyznamenani/