Jak vypadá šťastné stáří očima dětí? Osmý ročník celostátní soutěže zná své vítěze

Jak vypadá šťastné stáří očima dětí? Osmý ročník celostátní soutěže zná své vítěze

Vítězové již osmého ročníku celostátní výtvarné soutěže Šťastné stáří očima dětí si v úterý 3. října převzali ceny na slavnostním vyhlášení, které se konalo v prostorách bývalého klášterního refektáře opatství Emauzy v Praze. Soutěž se tradičně konala v rámci Týdne sociálních služeb a pod záštitou Ministerstva práce a sociálních věcí.

„Těší mě, že i letos, kdy se soutěž konala už poosmé, je o ni mezi dětmi takový zájem a že přišlo tolik krásných prací,“ uvedla náměstkyně pro řízení sekce sociální a rodinné politiky Zuzana Jentschke Stőcklová.

O vítězích soutěže rozhodla odborná porota v čele s akademickým malířem Kristianem Kodetem. Vítězem kategorie do pěti let se stal Tomáš Wostl z MŠ Velechvín s obrázkem „Na procházce s dědou“. Jan Žižka ze ZUŠ Praha 8 – Kobylisy zvítězil v kategorii 6–10 let s dílem „Já a moje babička“. V kategorii 11–15 let uspěla s prací nazvanou „Šťastné stáří s vnučkou“ Tereza Kabíčková ze ZŠ a MŠ Mladá Vožice. Děti soutěžily i v kategorii fotografie, zvítězila Valentina Koutná. V kategorii dětí se zdravotním postižením vyhrál 15letý Michal Vojta ze ZŠ a MŠ J. Š. Baara v Českých Budějovicích.

V nové kategorii „Tvoříme společně“ získali první místo senioři z Domova pro seniory Zruč nad Sázavou a děti z MŠ Na Pohoří, Zruč nad Sázavou, za společné dílo „Žijeme společně“. Soutěž Šťastné stáří očima dětí má také speciální kategorii – Cenu veřejnosti. Jejími vítězi jsou děti z MŠ U Studánky a senioři z Domu s pečovatelskou službou U Studánky z Prahy 7. Jejich dílo nese název Kecky“.

„I letos byl o výtvarnou soutěž Šťastné stáří očima děti velký zájem. Lze z toho usuzovat, že pouto mezi generací dětí a seniorů existuje a my jsme rádi, že tento projekt podporuje setkávání dětí se seniory a vede děti k zamyšlení nad stářím. Díky němu vznikla také celá řada nových vazeb mezi dětmi ze škol a domovů pro seniory,“ uvedl prezident APSS ČR Jiří Horecký.

Kompletní výsledky soutěže najdete zde.

Šťastné stáří očima dětí je celorepubliková výtvarná soutěž pro předškolní děti, žáky základních škol a víceletých gymnázií v ČR ve věku do 15 let. Projekt je součástí Týdne sociálních služeb, který letos probíhá od 2. do 8. října pod záštitou MPSV.

zdroj: http://www.mpsv.cz/files/clanky/31693/TZ_Osmy_rocnik_souteze_Stastne_stari_ocima_deti_zna_sve_viteze.pdf