Lubomír Zaorálek pro Týden: Musíme mít šanci dělat svůj program, ne o tom jen mluvit

Lubomír Zaorálek pro Týden: Musíme mít šanci dělat svůj program, ne o tom jen mluvit

Volební lídr ČSSD v rozhovoru pro časopis Týden. Skoncovat s prací za nízkou mzdu, podpořit konkurenceschopnost a zabránit privatizaci veřejných služeb. To jsou podle Lubomíra Zaorálka priority ČSSD pro další čtyři roky. Na Andreje Babiše se prý nabaluje stále víc problémů, které se snaží zakrýt umělými kauzami, naposledy sporem o těžbu lithia.

Může podle vás po volbách pokračovat současná koalice sociálních demokratů s lidovci a hnutím ANO?

To nevím, nechci spekulovat o možných koalicích. Situace bude jistě velmi složitá, to je evidentní. Pro mě jsou rozhodující programová kritéria. Jestli najdeme spojence k tomu, abychom v této zemi skončili s modelem práce za nízkou mzdu, abychom zvýšili konkurenceschopnost a důchody. Klíčové je i udržení veřejného zdravotnictví, školství a penzijního systému, aniž by se do toho pustil byznys, který to rozloží. To jsou rozhodující věci a já budu hledat partnery, kteří ČSSD umožní je prosadit.

Jak moc vaše rozhodování ovlivní obvinění Andreje Babiše z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo?

Pan Babiš se každým dnem více a více zaplétá do svých kauz a problémů, teď naposledy je to ono rozhodnutí Ústavního soudu na Slovensku kvůli spolupráci s StB. Nicméně nikdo, kdo je obviněn, podle mě nemůže zastávat ústavní funkci.

A co kdyby Babiš osobně ve vládě neseděl? Pak si koalici s hnutím ANO dokážete představit?

Já nevím, co se v ANO stane po volbách. Lidé v tom hnutí si musejí rozmyslet sami, co chtějí. A musejí si uvědomit, že jestli budou nadále jen loutkami, bude to potápět celé hnutí. Andrej Babiš je dnes velký problém celého ANO.

V létě se vám podařilo zastavit pád preferencí, nicméně podpora ČSSD stagnuje. Co by pro vás byl takový úspěch, abyste byl po sobotním uzavření volebních místností spokojen?

Úspěchem by bylo, aby sociální demokracie sestavila vládu a měla šanci pokračovat v naplňování svého programu. Pro mě je tu řada zásadních věcí, které neprosadí nikdo jiný než ČSSD. Týká se to mimo jiné i posílení naší pozice v Evropě. Chceme dělat kroky, které podpoří malé a střední podniky, sníží daně 98 procentům zaměstnanců a daňové břemeno přenesou na velké banky a korporace.

Vymezujete se proti Andreji Babišovi. Podle našich informací statutární místopředseda ČSSD Milan Chovanec již shání podporu pro duhovou protibabišovskou koalici ČSSD, ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Ta se vám ale v minulosti příliš nezdála. Nezměnil jste názor?

Já teď nic takového nebudu komentovat. Prosazuji programovou koalici, je pro mě rozhodující, kdo by byl ochoten na náš program přistoupit. V jiné koalici by nemělo smysl být. Hledat takového partnera nebude lehké, ale nic jiného nemá smysl. Země naléhavě potřebuje změnu, není možné se dále spoléhat na nízkou cenu pracovní síly. To je pro mě hlavní téma. A bohužel proti němu jde hlavně hnutí ANO.

Jak to?

Zrovna minulý týden na vládě ministr financí a hnutí ANO předložili materiál, kde chtějí přivést 200 tisíc pracovníků ze zahraničí, kteří by prokazatelně byli zaměstnáni třeba za 13,5 tisíce. Oni vůbec neberou v úvahu bezpečnostní rizika, která by souvisela s přesunem takovéto masy migrantů ze zahraničí, zejména z Ukrajiny a Vietnamu. To je skutečný problém, ne hloupá kauza lithia. ANO neomaleně protlačuje takovýto materiál, dokonce to má v programu, a nikdo to neřeší. Vždyť víme, jak to vypadá u Babiše ve Vodňanech, kde lidé pracují ve středověkých podmínkách. On si sem chce natahat další otroky do svých fabrik. A myslím, že si například kauzu lithia vymyslel právě proto, že nechce, aby se mluvilo o jeho selháních ve vládě a o jeho byznysu. To dokazují i případy z poslední doby.

Jaké například?

Konkrétně je to třeba kauza bytů Písnice, kde Babiš hodil přes palubu 1400 lidí. Měl plnou kompetenci tomu zabránit, ale raději je předhodil vlastníkovi, který sídlí někde v daňovém ráji a který zvyšuje o padesát procent nájemné. To jsou konkrétní věci, o kterých bych chtěl mluvit. O tom, jak se Babiš chová k lidem.

Kauza lithium, která se zničehonic stala jedním z hlavních témat voleb, je tedy podle vás jen zástěrka?

Samozřejmě, kauza lithium žádné téma není. Pánem geologického průzkumu v České republice je ministr životního prostředí Richard Brabec, první místopředseda vlády za ANO. Kdyby kdykoli chtěl cokoli změnit, mohl to udělat. Neudělal nic a teď útočí na memorandum, které chce zajistit ekonomické zájmy státu při těžbě. To se ale neděje poprvé, stalo se to i u OKD, kde Babiš žádal privatizaci a prosazoval zájmy byznysu proti zájmům státu. Protože my jsme chtěli dostat OKD pod kontrolu státu, což se mu nelíbilo. U lithia je to totéž.

Co tím myslíte? Vy za lithiem vidíte Babišův byznys?

Oprávněně si mohu myslet, že jde opět o Babišův byznysový zájem. Já vím, že v Lovochemii mají technologie na postupy, jak separovat lithium a podobně. Jde navíc jen o zástěrku, o bublinu, aby nemusel mluvit o tom, co je mu nepříjemné. Hodně se mluví o minulosti Andreje Babiše, já ale chci mluvit o jeho přítomnosti. Musí zodpovědět své vládní neúspěchy a své počínání. Třeba to, jak brutálními zajišťovacími příkazy likvidoval nevinné lidi. O tom mluvme, to je přece skandál. On opakovaně selhal, a proto jsem rád, že z vlády odešel. To, co teď bude dělat ve sněmovně kvůli lithiu, bude jen divadlo, ve kterém mu budou pomáhat Tomio Okamura a komunisté.

Co vůbec říkáte na možnou koalici ANO, SPD a KSČM? Všichni zúčastnění ji v posledních dnech vyvracejí, nejde jen o další „bublinu“?

Uvidíme. Přál bych si, aby lidé ve volebních místnostech dobře zvážili, co jim hrozí, když zvolí toho nebo onoho politika. Chci o tom mluvit celý týden. Že se Babiš postaví po bok takovým extremistům, jako je pan Okamura, který se neštítí jakékoli lži, jež mu přinese nějaké hlasy, je samozřejmě smutné. Já si Okamurův příběh pamatuji velmi dobře. Po minulých volbách chodil a říkal, že má tu svou bandičku naprosto disciplinovanou, že jde vlastně o jakýsi rodinný podnik, kde všichni hlasují jako jeden muž. No, pěkná bandička. Za chvíli se mu rozpadla, protože se porvala o peníze, které získala za volby. Okamura je další hrozba, vůbec na ničem mu nezáleží. A Babiš té hrozbě napomáhá.

Pojďme ale zpět k ČSSD. Už několik měsíců se mluví o vašich napjatých vztazích s Milanem Chovancem. Nebojíte se, že se po volbách bude pokoušet vás odstavit?

Nebojím se toho. Naše spolupráce včetně Bohuslava Sobotky funguje bezproblémově. Neustále spolu komunikujeme, případné názorové střety si hned vyjasníme a já nevidím žádnou názorovou kolizi, která by ČSSD ohrožovala. Máme naprostou shodu a možná jste si všimli, že se před volbami konsolidovala celá strana. Teď všechnu sílu upínáme k volbám, vše ostatní jsme odložili.

Zmínil jste Bohuslava Sobotku. Platí, že pokud uděláte dobrý výsledek, budete pro něho po volbách chtít nějaké důstojné místo, nejlépe post předsedy Poslanecké sněmovny?

Na to je ještě čas. V tuto chvíli se musíme snažit, aby měla důstojnou pozici celá ČSSD. Musíme mít šanci dělat svůj program, ne o tom jen mluvit. Každé procento nám může pomoci k tomu, abychom mohli prosazovat své vize. V opačném případě se o tom budeme bavit jen po hospodách. A to je dost velký rozdíl.