Amazon nás dusí, volá šéf odborů

Amazon nás dusí, volá šéf odborů

Rok poté, co v českém skladu Amazonu i přes nelibost vedení vznikly odbory, je tamní organizace zralá na rozpuštění. Podle odborářů jim firma brání v činnosti. Amazon nicméně tvrdí, že se k zaměstnancům chová férově a s respektem. Největší světový internetový obchod na světě je přitom svými striktními pracovními podmínkami a odporem k odborovým hnutím pověstný, napsaly Lidové noviny.

Problémy se založením odborů v českém Amazonu byly od samého počátku. Firma samotná uznává jen takzvaná zaměstnanecká fóra, která zájmy zaměstnanců reprezentují a jejichž zástupci se potkávají s managementem.

Šéf odborů musel skončit

„Několikrát se na nás obrátili zaměstnanci Amazonua měli zájem o založení odborové organizace. Vyslechli jsme je a udělali s nimi první kroky k založení odborové organizace. U tohoto to vždy skončilo. Nadále byli buď nedovolatelní, anebo, pokud se nám je povedlo kontaktovat, řekli, že již o založení odborů nemají zájem, případně že u firmy skončili,“ řekla LN letos na jaře předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu Renáta Burianová. Přesto se v závěru loňského roku podařilo skupince techniků založit základní organizaci pod záštitou Odborového svazu dopravy, která v současnosti čítá desítky členů. A právě tato organizace si nyní stěžuje, že ji Amazon systematicky likviduje.

„Celou naši směnu, která vlastně tvoří výbor odborové organizace, rozházeli mezi směnami tak, abychomse comožná nejméně potkávali a nemohli se sejít z důvodu směnného režimu,“ stěžuje si předseda odborů Vladimír Houra.

Sám už ale ve firmě nepracuje, v létě dal výpověď. „Během dovolené mi formou konference zavolali tři manažeři, aby mi sdělili, že jsem špičkový pracovník, a proto mě sesazují ze směny, berou mi podřízené a přeřazují mě na denní směnu. Můj manažer přitom věděl, že mi má životní situace brání dělat denní směny v režimu pondělí–pátek,“ řekl LN Houra s tím, že odborová organizace chřadne a je zralá na rozpuštění. Lidé prý mají obavy do odborů vstupovat.

„Bez komentáře“

„Respektujeme práva každého našeho zaměstnance a zároveň politikou otevřených dveří povzbuzujeme zaměstnance, aby přicházeli se svými připomínkami, dotazy nebo podněty přímo za svými manažery,“ uvádí k nařčení mluvčí Amazonu pro ČRa Slovensko Miroslava Remenárová.

„Směny zaměstnanců plánujeme výhradně s ohledem na provozní potřeby. Jednotlivé případy současných nebo bývalých zaměstnanců nekomentujeme,“ dodala Remenárová.

Za celou existenci odborové organizace v centrálním skladu ve středočeské Dobrovízi, který je mimo jiné klíčový pro zásobování největšího evropského trhu Amazonu v Německu, se ale vedení firmy se zástupci odborů ani jednou nesešlo. Právě v Německu firma narazila s protiodborovou politikou nejtvrději. Zdejší hnutí se totiž těší velkému respektu vlády, a tak zde proběhlo i několik stávek, jež výrazně ovlivnily evropské podnikání amerického gigantu i pracovní podmínky v něm.

„Amazon pro nás po svém příchodu do Německa představoval velký problém. Bojovali jsme a výsledkem toho je větší spokojenost zaměstnanců i zaměstnavatele a korektní vztahy,“ uvedl Thomas Voss ze svazu Ver.di, který na základě vlastních zkušeností pořádá pro odborové svazy z okolních zemí odborné semináře. Následovat německý příklad se nakonec podařilo třeba v Polsku. Tamní aktivističtí odboráři dokonce chtěli vznik odborů v Česku podpořit a uspořádali zájezd do Čech.
„Poláci vystoupili, začali rozdávat letáčky, ale než došli k budově, už je ochranka tlačila zpátky do autobusu,“ popsal LN jeden z českých zaměstnanců.

Amazon má v Česku na 5000 stálých zaměstnanců, více než 1500 z nich letos přešlo do trvalého pracovního poměru ze sezonních pozic otevíraných před Vánoci. Amazon bude ve velkém nabírat i během letošní předvánoční sezony. Aktuálně nabízí 2500 pracovních míst v provozu. Nalákat je chce na různé benefity, jako jsou doprava zdarma, dotované obědy, životní a důchodové pojištění nebo navýšení mzdy.

zdroj: http://www.e-sondy.cz/aktualne/6840-3/amazon-nas-dusi-vola-sef-odboru