Půlmilionová kauce zredukovala počet pracovních agentur

Půlmilionová kauce zredukovala počet pracovních agentur

Uzávěrku na zaplacení půlmilionové kauce měly pracovní agentury 29. října. Ty, které tak neučinily, nesmějí dále zprostředkovávat zaměstnání. Povolení k činnosti jich sice mělo 1370, další podmínku – zaplatit – ale splnilo jen 807, uvedl Úřad práce ČR.

Pracovní agentury zprostředkovávají v Česku zaměstnání stovkám tisíc lidí. Podle dostupných informací nezaplatily kauci především menší a střední společnosti, některé s pochybnou historií.
Například společnost Adecco složila kauci už v srpnu. „Klienti se nás na to opravdu ptají, jestli máme složeno, chtějí vidět potvrzení,“ řekl její ředitel Ondřej Wysoglad. Tato pracovní agentura zprostředkuje každoročně práci pro 25 tisíc zaměstnanců. Má šestnáct poboček po celé zemi.

Seznam agentur, které kauci zaplatily a mají povolení, zveřejnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí na svém webu. Kontoly agentur bude zajišťovat Státní úřad inspekce práce, začít chce ještě letos. „Očekáváme, že v nejbližších dnech obdržíme prostřednictvím Ministerstva práce a sociálních věcí seznam agentur práce, které nesplnily svou povinnost a nesložily v zákonem stanoveném termínu kauci,“ uvedl mluvčí SÚIP Richard Kolibač. Pokud zjistí, že agentura dál funguje i bez povolení k činnosti, hrozí jí pokuta až 2 miliony korun.

V případech, kdy bude agentura dál fungovat bez zaplacení kauce, hrozí i nevyplácení mezd zaměstnancům. Mluvčí SÚIP Richard Kolibač připouští, že v tomto ohledu nemusí být situace zaměstnanců, kteří pod takovou agenturou pracují, v některých případech jednoduchá.

Podle Asociace pracovních agentur skončily hlavně malé a střední firmy, protože si na kauci nedokázaly vydělat. Velké problémy mají také občanská sdružení, která pomáhají se zaměstnáváním zdravotně postižených, sociálně vyloučených, vyléčených alkoholiků nebo matek samoživitelek. Půlmilionová kauce se týká i těchto sdružení a neziskových organizací.

zdroj: http://www.e-sondy.cz/aktualne/6883-3/pulmilionova-kauce-zredukovala-pocet-pracovnich-agentur-