Další tenisový turnaj kategorie ITF v Česku, tentokrát ve Valašském Meziříčí

Další tenisový turnaj kategorie ITF v Česku, tentokrát ve Valašském Meziříčí

Historie tenisu ve Valašském Meziříčí

Z dostupných pramenů se vznik tenisového klubu ve Valašském Meziříčí datuje na rok 1929, kdy jsou svépomocí na místě bývalého fotbalového hříště „Za drahou“ postaveny 2 tenisové dvorce.
V tu dobu měl klub vyloženě sportovní charakter. Byla hrána pouze přátelská utkání s okolními kluby.

Během okupace v letech 1934-1945 byla činnost prakticky přerušena.

V roce 1945 dochází k obnovení činnosti klubu, ale stále není zapojen do mistrovských soutěží.

Do těchto vstupuje až v roce 1951 jedním družstvem dospělých.

K výkonnostnímu a organizačnímu vzestupu dochází až po roce 1965, kdy se počet družstev v soutěžích zvyšuje. Družstvo dospělých postupuje v roce 1970 do moravské divize. V tomtéž roce se zahajuje rovněž tradice „Valašských seniorek“.

Tato soutěž se těší do dnešní doby velkému zájmu ze strany hráčů „veteránů“, byly roky, kdy sešlo více jako 200 účastníků.

V roce 1972 byla zahájena výstavba nového tenisového areálu „U koupaliště“ . V roce 1974 byla založena tenisová základna mládeže, ve které bylo soustředěno přes 40 dětí ve věku 8 – 12 let.
V této době také první družstvo postupuje do národní tenisové ligy, dorost vyhrál svoji skupinu oblastního přeboru a hrál kvalifikaci o postup do přeboru ČSSR.

V roce 1977 je hrací kapacita rozšířena na 8 antukových dvorců, v roce 1978 má již oddíl k dispozici včetně 4 dvorců za drahou 12 dvorců.
V roce 1981-84 probíhají dokončovací práce, staví se další dvorce včetně dvou centrálních, dokončuje se úprava a výstavba zeleně, rozvodu vody. Činnost oddílu se soustřeďuje pouze do areálů „U koupaliště“, kde má oddíl k dispozici 14 dvorců.

V letech 19801992 se rozšiřuje počet tenisových turnajů, jsou zde pořádány přebory ČSSR (ČSFR) a to ve věkových kategoriích žactva jednotlivců i družstev.

V roce 1993 dochází k odchodu z TJ Valašského Meziříčí a vzniká samostatný právní subjekt „Tenisový klub Valašské Meziříčí„. Dohodou s TJ Valašské Meziříčí je tenisový areál pronajat bezplatně klubu na 49 let.

V roce 1995 dochází k významné restrukturalizaci klubu, kdy klub nalézá trvalého sponzora ve společnosti DEZA a. s. a v důsledku mění svůj název na „TK DEZA Valašské Meziříčí„.
Touto změnou je odstartován kvalitativní skok k činnosti klubu jak v oblasti investic, tak i ve sportovní činnosti a pořádání turnajů.
Klub začal pracovat na poloprofesionální bázi, když začal zaměstnávat pro výchovu mladých hráčů zkušené trenéry i jiné organizační funkce jsou obsazeny zkušenými odborníky. Ředitelem klubu se stal Jan Váleček, dlouholetý úspěšný hráč se zahraničními trenérskými a hráčskými zkušenostmi.
Je zahájena rekonstrukce dlouhá léta rozestavěné skladové haly, které stála v tenisovém areálu na tenisovou halu s vysokými parametry.

V roce 1996 v hale vzniká další zázemí pro tenisový sport – je dobudována restaurace a hotelová ubytovna s 8 pokoji. V roce 2001 vzniká na čelní straně haly terasa s výhledem na centrální dvorce.
V uvolněných klubových místnostech je vybudována posilovna a fit-centrum.
Tímto vzniká ucelený komplex, který splňuje jak nároky výkonnostního tenisu tak rekreačních hráčů.

Sportovní výsledky na sebe nedaly dlouho čekat. První družstvo se probojovalo do první ligy, v roce 2001 jim o vlásek unikl postup do extraligy, v různých kategoriích soutěží dalších 7 mládežnických družstev.
Členové klubu a jeho odchovanci dosahují úspěchů i na mezinárodních turnajích, mezi nejúspěšnější patří Vašková, Průšová a Kučerková, velkou nadějí pro další léta je odchovanec klubu Berdych.
Jako výraz uznání dobré práce oddílu bylo v únoru 2000 otevření Tréninkového střediska mládeže při tenisovém klubu TK DEZA samotným předsedou tenisového svazu Ing. Ivo Kaderkou.

V roce 1995 začíná klub pořádat mezinárodní turnaje – hraje se první ročník turnaje žen „DEZA TROPHY“ s dotací 10 000 dolarů, tento turnaj se stal již tradičním, když v roce 2003 byl uspořádán již jeho devátý ročník.
V tomto ročníku dochází k významné změně, když byla zvýšena dotace turnaje na 25 000 USD a turnaj byl přesunut do haly s termínem v polovině prosince. Důvodem byl fakt, že povrch v hale ve Valašském Meziříčí je stejný jako na dvorci Australian Open v Melbourne (Synpave Rebound Ace) a byl předpoklad, že toto řada hráček využije pro přípravu na tento turnaj.
Toto se potvrdilo a turnaj měl velmi silné obsazení (6 hráček do 100. místa a 12 do 200 místa žebříčku WTA) srovnatelné s turnaji s mnohem vyšší dotací. Zároveň zájem diváků a medií potvrdil, že rozhodnutí uspořádat turnaj v hale v tomto termínu bylo rozumné.
Vznikla tradice i v pořádání mezinárodních turnajů dětí.
V roce 1996 a 1997 je pořádána kvalifikace mistrovství Evropy COPA DEL SOL starších žáků. Od roku 2000 je vždy v červenci pořádán mezinárodní turnaj mladšího žactva „DEZA CUP 12“ v rámci turné EUROPEAN JUNIOR TOUR 12&U.

I pro další léta počítá Český tenisový svaz a Evropská tenisová asociace s klubem TJ DEZA jako s pořadatelem, který je schopen uspořádat velký tenisový turnaj na vysoké úrovní.

Rok 2003 Mezinárodní turnaj žen DEZA TROPHY celkově 9. ročník – dochází k navýšení dotace na 25.000,- USD. Ve dnech 13.-21.12. se poprvé hraje v tenisové hale. Vynikající obsazení turnaje účastí 6 hráček s postavením do 100. Místa žebříčku WTA. Vítězkou dvouhry Sybille Bammer (Rakousko).

Rok 2004 Nesmazatelně se zapsal do historie klubu zásluhou vynikajících výsledků dvou jeho hráčů a odchovanců.
Libuše Průšová se svou spoluhráčkou Margaret Ani (Estonsko) se ve čtyřhře probojovala na Australian Open (Melborne) do semifinále a postupem na 50. místo WTA žebříčku ve čtyřhře si vybojovala nominaci a účast na Olympijských hrách v Athénách.
Dalším účastníkem Olympijských her byl náš odchovanec Tomáš Berdych.
Ve dvouhře se probojoval mezi posledních 8 hráčů a dokázal porazit 1. hráče světového žebříčku Rogera Federera (Švýcarsko). 10. ročník Turnaje žen DEZA TROPHY vyhrála Libuše Průšová.

Rok 2005 Na dvorcích TK DEZA byla odehrána „B“ skupina Mistrovství ČR smíšených družstev v tenisu I. liga. Naše družstvo obsadilo 2. Místo v této skupině. Ve dnech 11. – 17. Července se hrál 6. ročník EUROPEAN JUNIOR TOUR mladšího žactva za účasti 56 chlapců a 50 dívek.
Po 21 letech pořadatelství bylo na dvorcích TK DEZA hrán poslední ročník Mistrovství ČR seniorů ve čtyřhrách a mixech za účasti 192 hráčů a hráček z celé ČR.

Rok 2006 Úspěšná účast družstva dospělých v I. lize, ve skupině „A“ obsadilo 2. místo. Na mistrovství ČR dorostů v Pardubické juniorce obsadila Tereza Vančurová 3. místo a Martin Štěpánek se probojoval mezi 8. nejlepších dorostenců.
Byla zahájena úprava a zateplování tenisové haly. Kompletní úprava západní strany haly.

Rok 2007 Sedmým rokem úspěšně pracuje TSM při TK DEZA.
Potvrzují to i výsledky jeho členů na mistrovství ČR. Celkově získali hráči zařazeni do TSM 6 medailí – Nejlepší Zdeněk Děrkas, Tereza Vančurová, Jan Lošťák a Veronika Goláňová.
Na stavebních úpravách pokračovalo zateplování a dokončení úpravy jižní strany tenisové haly.

Rok 2008 Dokončena úprava a zateplování tenisové haly severní částí nad tribunou.
Jedenáctým rokem nepřetržitě hraje „A“ družstvo dospělých I. Ligu smíšených družstev v tenisu. Skupina „C“ se hrála na dvorcích TK DEZA. V konečném pořadí obsadilo družstvo 2. místo.
Úspěšnými členy družstva byli odchovanci Tereza Vančurová, Kristýna Horáková a Jan Lošťák

Rok 2009 ve znamení změn. Družstvo dospělých cíleně sestoupilo z I. Ligy smíšených družstev do ligy druhé, které bude odehráno výhradně s domácími hráči.
Změny na pozicích trenérů a hlavního trenéra, bratry Jaroslava a Otu Mrlíky, kteří se budou realizovat ve svém rodišti střídají ve funkcích Oto Wollner a Jan Váleček mladší.
Masová náborová akce s názvem „HLEDÁME NOVÉHO BERDYCHA“ v mateřských a základních školách se setkaly s velkým ohlasem, který se projevil nárůstem nových členů a potencionálních závodních či rekreačních hráčů.

Na přelomu roku odchází do důchodu organizační osobnost klubu a tenisu vůbec pan J. Mrlík.

Michel Donrbusch (GER)

Micheli dnes jste na tenisovém turnaji ITF v Českém Meziříčí porazil polského hráče Grzegorze Panfila a to v poměru 6:3,6:1. Poměrně jasný výsledek – souhlůasíte? Jak hodnotíte svůj výkon v utkání? Jak se vám cílí místní tenisové zázemí?

„Ano dnes to bylo docela jasné utkání. Rozhodně jsme spokojen se svým výkonem. Samozřejmě,že vždy je moc dobře, když se na kurtu nemusíte moc zdržet a zápas je rychle odehraný, ušetříte tím hodně energie“.

Dan Added (FRA)

Dane dnes jste v kvalifikační zápase ve Valašském Meziříčí porazil ruského hráče Mihaila Khaldeeva a to poměrně jednoznačně 6:1,2:0. Proč skončil záps dříve? Jak hodnotíte svůj výkon.

„Můj soupeř bohužel musel utkjání vzdát, neboť si zranil ruku. Svů zápas jsem začal dobře, hrál jsem kvalitní hru a nekazil žádné míčky. Snažil jsem se maximálně soustředit a zachovat klid s tím, že se mi dařilo se upltňovat již od počátku zápasu. Jsem moc vděčný a šťastný , že jsem v hlavním turnaji po postupu z finále kvalifikace“.

Filip Duda (CZE)

Filipe zítra vstupujete do hlavní soutěže turnaje ITF ve Valašském Meziříčí, ve dvouhgře Vás čeká ruský hráč Pavel Kotov. Hrál jste s ním někdy? Jaký druh tenisu očekáváte? Co zdravotní potíže, jsou již kompletně díky vašemu fyzioterapeutovi vyřešeny? Hrajete také čtyřhru, proč je složení vaší dvojice jiné než na poisledních dvou turnajích?

Nikdy jsem s ním nehrál , ale soupeře znám z juniorských turnajů , takže vím co očekávat . Soupeř hraje takový nepříjemný tenis , vrací , hraje hodně čopované údery a dobře servíruje. Zdravotně jsem na 100% fit a ještě jednou bych za to chtěl panu Petru Hánovi poděkovat ! Čtyřhru hraji s francouzským tenistou z důvodu , že Michal Konečný už na tomhle turnaji nestartuje , jinak si myslím že by jsme hráli spolu , protože jsme odehráli výborné zápasy. Na zápas se těším a jdu tam zvítězit a podat nejlepší výkon „!