Ilona Švihlíková: „Naše ekonomika pořád roste. Tygr je ale už na svém maximu“.

Ilona Švihlíková: „Naše ekonomika pořád roste. Tygr je ale už na svém maximu“.

Přestože analytici čekali stagnaci, třetí čtvrtletí opět vykazuje zrychlení a meziroční růst. Podle ekonomky se sešlo několik příznivých okolností. Brzy ale zasáhne centrální banka a možná i nový kabinet.

„Sešly se výjimečně příznivé domácí, ale i zahraniční podmínky, což se často nestává. Pozitivně působí i všechny složky poptávky,“ říká Ilona Švihlíková. Spotřebu domácností žene optimismus, dobrá situace na trhu práce a vývoj mezd. Pomáhá i investiční aktivita a růst ekonomiky v zahraničí.

„Teď zažíváme druhou velkou konjunkturu, které předcházela dvojí recese. Postupně se ale Česko jako ekonomický tygr přehřívá. Už tady rostou ceny a nepochybně znovu zasáhne ČNB dalším zvýšením úrokových sazeb. Čekat tak můžeme i posilování koruny.“

Ekonomika se přehřívá

Podle Švihlíkové se ale pohybujeme nad svým dlouhodobě udržitelným maximem. S přehřátím ekonomiky souvisí i nedostatek pracovních míst. Navíc pomalu míří do důchodu silné ročníky. „Ne všichni opravdu odejdou. Když je trh práce napjatý, nasaje i tuto skupinu. Nevyhne se nám ale automatizace technologií.“ 

Svaz průmyslu a dopravy přitom tvrdí, že českým firmám chybí až 290 000 pracovníků. Řešením podle Švihlíkové určitě ale není „dovoz“ velkého množství lidí ze zahraničí. To by nám prý nepomohlo a nějaké rychlé řešení nečeká ani od nové vlády. „Než nějaký plán stihnou napsat, bude po konjuktuře,“ odhaduje.

Čekáme na nový kabinet

„Nečekám, že by i pak kabinet dělal nějaké zásadnější a strukturální změny. Spíš se pustí do věcí, které dlouho ležely. Třeba na výběr daní nebo efektivitu sociálního systému.“ Věří, že vítěz voleb bude zkoušet všechny tři pokusy o důvěru pro své menšinové kabinety.

Hlavně u teď malých politických stran zafunguje pud sebezáchovy. Nové volby by pro ně znamenaly politickou sebevraždu, a to i finanční. Dá se taky uvažovat o scénáři: Kdo dřív vyměkne,“ dodává Švihlíková.

zdroj: http://www.rozhlas.cz/dvojka/jaktovidi/_zprava/ilona-svihlikova-nase-ekonomika-porad-roste-tygr-je-ale-uz-na-svem-maximu–1769634