Hrátky s čerty v knihovně v Pardubicích

Hrátky s čerty v knihovně v Pardubicích

První prosincovou sobotu 2. 12. v Krajské knihovně v Pardubicích vypukne čertovský rej. Konat se tu totiž bude v pořadí 6. ročník celostátní akce Den pro dětskou knihu aneb Čerte, nezlob se. Jejím smyslem je především v dětech podnítit zájem o knížky, podpořit jejich čtenářství i čtenářskou gramotnost.

Knihovně se podařilo ke spolupráci na této kampani získat i další kulturní instituce. Rodiče s dětmi tak při svém putování po soutěžních stanovištích mohou zavítat také do Východočeského muzea, Východočeské galerie nebo do Galerie města Pardubic. „Na splnění úkolů mají malí návštěvníci vyhrazený čas od 9 do 16 hodin. Soutěžní kartičku s příslušným počtem razítek mohou následně použít pro bezplatnou registraci do knihovny na rok 2018 nebo mohou zavítat zdarma na výstavu Peklo v Mázhausu. Na závěr akce je pro všechny účastníky připravena odměna v podobě vystoupení pardubické folklorní skupiny TRDLO. Začátek zhruba hodinového hudebního pásma směřujeme na 16. hodinu,“ říká k programu Monika Soudková, koordinátorka kulturních aktivit.

Na jednotlivých tematicky laděných soutěžních zastávkách děti zjistí, že existují i hodní a napravení čerti. Seznámí se s příběhem napraveného čertíka Felixe a Florimona, absolvují zápis do čertovské školy, kde budou přezkoušeny ze škrabopisu či z čertovské historie, a na pomocníky při luštění zapeklité záhady čeká čertíkova detektivní kancelář. Celý program bude doprovázen výtvarnými dílnami, díky kterým si každý může odnést něco na památku a může si vyzkoušet nejrůznější výtvarné techniky.

Galerie města Pardubic zve například na kolážovou tvorbu inspirovanou dílem Karla Franty, či na korálkové tvoření. Pohlednici s (nejen) čertovskými motivy si můžete odnést z výtvarné dílny Východočeského muzea a samotného čerta pak z Východočeské galerie.

„V průběhu konání akce pořádáme také veřejnou sbírku dětských knížek, kterými bychom chtěli obdarovat dětská oddělení v nemocnicích,“ dodává závěrem Soudková.

zdroj: