Sociální demokracie prosazuje navýšení financí pro oblast sociálních služeb a školství

Sociální demokracie prosazuje navýšení financí pro oblast sociálních služeb a školství

Sociální demokracie bude při pojednávání státního rozpočtu Poslaneckou sněmovnou prosazovat další navýšení rozpočtu pro oblasti školství a sociálních služeb. Konkrétní návrhy opatření dnes na společné tiskové konferenci představili místopředsedkyně Poslaneckého klubu ČSSD Kateřina Valachová a člen rozpočtového výboru za ČSSD Roman Onderka.

ČSSD chce splnit jeden ze slibů, který dala občanům této země, a to zvýšení průměrné mzdy učitelů na 45 000 Kč do roku 2021. Po nové vládě proto budeme požadovat, aby i v příštím roce od 01.09.2018 navýšila ohodnocení učitelů o 15 procent a ostatních pracovníků ve školství nejméně o 10 procent.

„Před volbami se všechny politické strany předháněly v tom, kolik mají učitelé brát peněz. Takže očekáváme hladké hlasování. Jsou to peníze pro naše děti a pro učitele, kterým to dlužíme,“ uvedla Kateřina Valachová k návrhu doprovodného usnesení k rozpočtu, které zajistí více financí pro školství.

Pozměňovací návrhy sociální demokracie v oblasti sociálních služeb by i přes navržený rekordní rozpočet měly zajistit další zvýšení platů pracovníků v sociálních službách v příštím roce a personální stabilitu v této oblasti. Přesuny v jednotlivých kapitolách by došlo ke zvýšení rozpočtu na zajištění sociálních služeb o 3,5 mld. na celkových 15 mld. korun. Tyto finance zabezpečí dostatečné pokrytí sociálních služeb ve městech a obcích a posílí objem investic na budování služeb pro nejzranitelnější skupiny seniorů.

Velkou roli hraje současný demografický vývoj, z něho je patrné, že naše populace stárne a z toho vyplývají i nároky na zvýšení rozpočtu, vysvětlil návrh Roman Onderka. „Sociální péče je jedno z hlavních témat ČSSD. S našimi návrhy jsme ve shodě s odborovými organizacemi, Unií zaměstnavatelských svazů nebo Asociací poskytovatelů sociálních služeb,“ dodal.

Zvýšené náklady je do budoucna zapotřebí zabezpečit v rámci pevné složky ve státním rozpočtu, aby nedocházelo k nesystémovému dofinancování sociálních služeb po vzoru minulých let.

zdroj: https://www.cssd.cz/media/tiskove-zpravy/socialni-demokracie-prosazuje-navyseni-financi-pro-oblast-socialnich-sluzeb-a-skolstvi/