Senioři z domova v Hamrech mají kam zajít na kávu. A zdarma

Senioři z domova v Hamrech mají kam zajít na kávu. A zdarma

Novou kavárnu otevřeli pro své klienty ve čtvrtek 30. listopadu v Domově důchodců Velké Hamry. Je určena pouze pro seniory z domova. Ti zde za kávu nebudou nic platit. Stejně tak si k zdarma mohou pochutnat i na domácím pečivu a cukroví, které pro bude péct kuchyně v domově. Na křest nové retro kavárničky, nazvané Babiččina kavárna, přijel také náměstek hejtmana LK Pavel Svoboda.

 Kavárna komorní atmosféru, je vybavena pouze čtyřmi stolky a bude mít otevřeno jen dva dny v týdnu, v úterý a ve čtvrtek, a to po dvou hodinách. Najednou se sem vejde dvacet seniorů. Je laděna do stylu 60. let minulého století, takže tu nechybí ani klasický gramofon. Jak prozradil ředitel Domova důchodců Velké Hamry Čestmír Skrbek, také nový nábytek nechalo vedení domova vyrobit ve stylu 60. let.

„Podobný prostor k setkávání lidí, jakým je nová kavárna, v našem domově chyběl. Senioři si ho velmi přáli. Před otevřením rostla u vchodu velká fronta, jak byli naši klienti zvědaví a jak se těšili. Jedna babička, když přišla dovnitř, se dokonce štěstím rozplakala,“ řekl ředitel Čestmír Skrbek. „Kavárna bude sloužit i pro návštěvy našich klientů. Využívat ji budeme také pro společenské akce domova a pro naše porady,“ doplnil.

Prostor přestavěli na kavárnu pracovníci domova vlastními silami. Příprava jim zabrala asi dva měsíce, a jak dodal ředitel Skrbek, ještě budou její vzhled dolaďovat, například květinami. První prvek výzdoby přivezl domovu náměstek Pavel Svoboda. Věnoval kavárně mozaiku Princezna, kterou vytvořily děti z MŠ Slunečnice v Jablonci nad Nisou. Obraz vydražil v aukci děl dětí z mateřských, základních a středních škol letos na jaře. Aukce se konala ve prospěch oddělení pediatrie Nemocnice Jablonec nad Nisou.

„Obraz poskládaný z třpytivých kamenů spojí v kavárně nejmladší generaci s nejstarší. Babičkám a dědečkům připomene mozaika jejich vnoučata a oživí atmosféru domova důchodců dětským viděním. Proto mne napadlo Princeznu věnovat právě kavárně ve zdejším domově,“ zdůraznil Pavel Svoboda. „Otevřít retro kavárnu pro naše klienty a jejich návštěvy je skvělý nápad. Seniorům to přináší další zpestření do jisté míry stereotypního života v domově důchodců. Mají tak nové místo k setkávání a navazování nových kontaktů,“ připomněl.

Domov důchodců Velké Hamry, který je příspěvkovou organizací Libereckého kraje, letos postavil ve svém areálu minihřiště pro děti. Je volně přístupné. Chodí si sem hrát hlavně děti z místní mateřské školy. Herní prvky využívají k zabavení dětí také návštěvy, které sem přijíždějí za svými příbuznými.

„Staří lidé se rádi dívají na skotačící děti. Dodává jim to energii a zlepšuje náladu. Venkovní herní prvky máme, teď se chystáme vybudovat dětský koutek také uvnitř areálu. Ten bude sloužit dětem návštěvníků domova v zimním období,“ podotkl ředitel Čestmír Skrbek.

zdroj: http://www.svoboda-pavel.cz/seniori-z-domova-v-hamrech-maji-kam-zajit-na-kavu-a-zdarma-868cz11/