Mzdy v Česku dál rostou, průměr přesahuje 29 tisíc korun

Mzdy v Česku dál rostou, průměr přesahuje 29 tisíc korun

Průměrná mzda v Česku se v letošním třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 6,8 procenta na 29 050 korun. Zaměstnanci tak dostávali v hrubém průměrně o 1840 korun víc než před rokem. Reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen měsíční výdělek vzrostl o 4,2 procenta. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Růst byl nižší, než předpokládali analytici. Většina z nich očekávala zvýšení průměrné mzdy o víc než sedm procent. Průměrná mzda v Česku se zvyšuje nepřetržitě od začátku roku 2014.
Medián, tedy střední hodnota mezd, vzrostl ve třetím čtvrtletí meziročně o 7,1 procenta na 25 181 korun. U mužů byl 27 486 korun a u žen 22 584 korun. Medián představuje hodnotu mzdy zaměstnance uprostřed hodnot mezd, takže polovina hodnot mezd je nižší než medián a druhá polovina vyšší.
Nejvýrazněji, o víc než desetinu stouply ve třetím čtvrtletí mzdy v ubytování, stravování a pohostinství. Průměrné výdělky tam ale zůstaly nejnižší, v průměru pod 17 400 korun. Téměř desetiprocentní byl meziroční růst v oboru zdravotní a sociální péče. Nejpomaleji, zhruba tříprocentním tempem se zvýšily mzdy v peněžnictví a pojišťovnictví a také v informačních a komunikačních činnostech. Průměr se ale v těchto oborech pohybuje kolem 50 000 korun.
Počet zaměstnanců přepočtený na plné úvazky přesáhl čtyři miliony, zvýšil se proti loňskému třetímu čtvrtletí o dvě procenta na 4,012 milionu. Meziročně tak přibylo téměř 77 000 plně zaměstnaných.
Z hlediska regionů si nejvyšší průměrnou mzdu stále drží Praha. V Praze mzda stoupla o 4,8 procenta na 36 312 korun. Nejvýrazněji se zvýšila znovu v Karlovarském kraji, a to o 8,6 procenta. Tamní průměrný výdělek 25 371 korun je ale mezi kraji stejně jako v předchozích obdobích nejnižší. Průměrně pod 26 000 korun hrubého dostávají zaměstnanci ještě ve Zlínském kraji.
Vyšší mzdy se pozitivně odrážejí na spotřebě domácností, a tím pádem i na ekonomickém růstu, který patří k nejvyšším v Evropské unii. Zároveň však tento vývoj tlačí na růst inflace, protože vyšší poptávka umožňuje podnikatelům zvyšovat ceny.
V říjnu dosáhla inflace 2,9 procenta, a pohybuje se tak nad dvouprocentním cílem České národní banky. Ta tak na tento vývoj pravděpodobně bude v dalších měsících reagovat navyšováním úrokových sazeb. Na druhou stranu aktuální údaj o vývoji mezd zaostal za očekáváním trhu i centrální banky, která počítala s růstem o 7,5 procenta.

zdroj: http://www.e-sondy.cz/aktualne/6922-3/mzdy-v-cesku-dal-rostou-prumer-presahuje-29-tisic-korun