Výstava Paměti národa Osvobození bez svobody dorazila do Holic

Výstava Paměti národa Osvobození bez svobody dorazila do Holic

Paměť národa Východní Čechy připravila výstavu příběhů pamětníků z Pardubického kraje, jejichž osudy byly ovlivněny totalitami 20. století. Venkovní výstava Osvobození bez svobody je putovní. Výstava bude postupně představena v osmi městech celého kraje. Z Litomyšle se výstava 6. července na měsíc přesunula na náměstí T. G. Masaryka v Holicích. Na čtrnácti panelech představí příběhy pamětníků i téměř dvacetiletou činnost neziskové organizace Post Bellum, která spravuje sbírku Paměti národa.

Holickými zástupci na výstavě jsou Eva Pytelová a Oldřich Richter. Eva Pytelová si jako Židovka prošla koncentračními tábory. Z rodného Holešova je s matkou i sestrou transportovali do Terezína a později si prošly Osvětim či Auschwitz-Birkenau.Na konci války v Bergen-Belsenu byli vězni na pokraji svých sil, tyfus a jiné nemoci kosily denně spousty lidí a nebyl nikdo, kdo by mrtvoly odstraňoval. My samotné jsme byly trosky, a přesto jsme musely kopat hromadné hroby. Přežila jako jediná z rodiny, po válce se provdala do Holic a nová rodina ji činila šťastnou. Oldřich Richter byl mimo jiné pamětníkem květnového povstání v Holicích. Po bombardování města přišli  němečtí vojáci, prohledávali domy a zatýkali. Schovali jsme se ve sklípku pod dílnou. Měli jsme štěstí, že nás nenašli, protože dům byl plný zbraní a na dvoře stálo několik vojenských vozidel. Během bojů a následné razie padlo nebo bylo popraveno přes padesát holických obyvatel.

Portál Paměti národa dokumentuje osudy tisíců pamětníků, z nichž deset bude představeno na putovní výstavě Osvobození bez svobody. Patří k nim druhováleční vojenští hrdinové Jarmila Halbrštátová a Vasil Timkovič. Vězni koncentračních táborů Jaroslav Vomočil či Vladimír Munk nebo Richard Husch, který si prošel poválečným pogromem, a mnozí další. Jednotlivé příběhy pamětníků z výstavy budou také zveřejněny v Magazínu Paměti národa a průběžně publikovány v Deníku.

Královéhradecký kraj si ve 20. století prošel těžkými zkouškami obou totalit. Paměť národa upozorňuje na příběhy lidí, kteří dokázali svému těžkému osudu čelit se vztyčenou hlavou. „Cílem výstavy je vyprávět příběhy dál, a oživit tak historickou paměť měst. Je totiž velmi důležité pro vztah k místu, kde žijeme, abychom tam znali a věděli o lidech, které semlely velké dějiny,“ dodává kurátor výstavy a ředitel Paměti národa Východní Čechy Tomáš Heller.

Můžete zanechat svůj komentář: