• So. Dub 10th, 2021

PeopleTogether

Zpravodajský web nejen pro Královéhradecký kraj

Centrum uměleckých aktivit zahajuje nový rok výstavou Ester Geislerové

ByFletcher Martin

Úno 1, 2021

Výstava Odložená osobnost, autorky Ester Geislerové zahájí sezonu Galerie za Galerií 2.2. 2021. Galerie již v loňském roce představila několik autorů a jejich tvorbu. Nově se koordinátorkou výstavního prostoru GzG, který náleží Centru uměleckých aktivit

v Hradci Králové, stala produkční audiovizuální tvorby BcA. Sonja Večtomov.  “Domluvila jsem spolupráci s dokumentaristkou, kurátorkou a zakladatelkou galérie Artivist Lab, MgA. Tamarou Moyzes, která několik výstav z Artivist Labu, přesune po jejich vystavení v Praze, do naší GzG. V průběhu letošního roku plánujeme pět výstav.”

Videoart Ester Geislerové „Odložená osobnost“

představuje výpověď tří žen – umělkyň, Pipilotti Rist, Tracey Emin a Anny Daučíkové. Geislerová pečlivě zeditovala úryvky rozhovorů s umělkyněmi, oddělila video od zvuku – což je technika, kterou zkoumá vztah obrazu a zvuku, nahrazuje video tím, že propůjčuje svoje tělo známým umělkyním, které jsou (ne jen jejím) vzorem, zároveň si bere a přivlastňuje jejich hlas, jazyk a jejich slova. Tato forma lip syncu – tedy synchronizace rtů v nás evokuje či manifestuje pocit, společného ženského hlasu.

Ester Geislerová (*1984) se pustila na pole zkoumání existencionální banality „ženských“ životů, čímž se zařazuje po bok těch autorů, kteří zkoumají lidskou identitu, nezřídka s využitím sebe sama. Pracuje se stereotypy, které autorka osobně nějakým způsobem zažívá ve vlastním životě, či si jich prostřednictvím vlastní zkušenosti všímá u jiných žen. Snaží se smysluplně zapojit do svého díla přemýšlení o vlastním životě, svoji různorodou profesní zkušenost, humor, filmové zpracování a zkušenosti s herectvím. Primárně se věnuje video instalacím a zkoumá vztah obrazu a zvuku. Ester Geislerová mimojiné absolvovala Akademii výtvarného umění v oboru Nová média II. a má za sebou již několik výstav.

K výstavám je připraven i edukační program ve formě workshopů a prezentací, a to jak prezenčně dle aktuálních protiepidemiologických opatření, tak i online.

V průběhu roku se díky této nové spolupráci otevře v hradeckém kulturním prostoru úplně nová platforma pro diskuze a komunikaci převážně přes formy umění v rámci nových medií s různými společenskými tématy. Hlavní myšlenkou je propojovat mezioborově aktivní lidi, kteří reagují na společenská témata.

Centrum uměleckých aktivit v Hradci Králové pořádá kulturní akce v královehradeckém kraji již 30.let.  Pečuje o rozvoj začínajících tvůrců ve všech kulturních oblastech a soustředí se na mezioborovost.

Centrum uměleckých aktivit v Hradci Králové pořádá kulturní akce v Královehradeckém kraji již 30. let.  Pečuje o rozvoj začínajících tvůrců ve všech kulturních oblastech a soustředí se na mezioborovost.

Fletcher Martin

Pracuji pro NovinyKraje.cz a spolupracuji s Orlicky.net, iDnes a Českou televizí. Snažím se přinášet informace z kultury, sportu, politiky, sociální oblasti, školství a dalších oblastí.