PeopleTogether

Zpravodajský web nejen pro Královéhradecký kraj

Čínské studenty střídají odborníci z Evropy, Asie i Austrálie. Univerzita Hradec Králové hostí konference s mezinárodní účastí

4 min read

V pátek 23. srpna 2019 ukončilo na katedře chemie Univerzity Hradec Králové historicky první Letní školu toxikologie 26 čínských studentů. Studenti z Univerzity v Nanjingu a Univerzity Yangtze absolvovali přednášky a laboratorní cvičení, poznávali okolí i další česká a zahraniční města, např. Prahu, Vídeň nebo Drážďany.

V dalším týdnu je v kampusu Na Soutoku vystřídají odborníci z několika koutů světa, kteří se na Univerzitu Hradec Králové sjíždí na mezinárodní konference pořádané její Přírodovědeckou fakultou.

 Mezinárodní matematická konference poprvé v Hradci Králové. Přilákala odborníky z 6 světadílů

 Do Hradce Králové míří 160 matematiků z evropských a amerických států, ale i z Japonska nebo Indie, na mezinárodní konferenci Diferenciální geometrie a její aplikace. Ta se koná pouze jednou za 3 roky a na Univerzitě Hradec Králové se odehraje první týden v září úplně poprvé.

Putovní konference, kterou pokaždé pořádá jiná univerzita, má za sebou 38 let historie, hradecký ročník však přináší několik novinek. „Tradičně organizátoři z hostitelské univerzity nepřednáší, ale díky tomu, že na Přírodovědecké fakultě UHK funguje významná mezinárodní skupina vědeckých pracovníků, kteří se dlouhodobě věnují právě diferenciální geometrii, budou jedni z přednášejících právě tito odborníci,“ popisuje docent Anton Galaev, předseda organizační a programové komise. Vědci z této skupiny zde budou navíc prezentovat výsledky svého výzkumu podpořeného Grantovou agenturou České republiky (GA ČR). Přednášet budou dále odborníci z Německa, Belgie, Brazílie nebo Ruska.

Diferenciální geometrie je oblast matematiky, která se zabývá lokálními vlastnostmi křivek, ploch a dalších objektů, na něž aplikuje pokročilé matematické metody. Kromě toho ji lze použít např. i na reálná data, má tedy využití i v technických nebo biomedicínských oborech, např. monitoringu životních funkcí pacientů.

 Veletrh nápadů přivítá 150 učitelů fyziky ze 3 států

Na 150 učitelů a odborníků na didaktiku z Čech, Slovenska a Polska se sjede poslední srpnový víkend (30. srpna – 1. září 2019) do Hradce Králové, aby si navzájem vyměnili nápady, jak moderně učit fyziku. Na Univerzitě Hradec Králové tu proběhne 24. ročník mezinárodní konference Veletrh nápadů učitelů fyziky.

„Konference je prakticky zaměřená, tak jak by měla být i výuka fyziky. Nejedná se tedy jen o klasické přednášky, ale i o videozáznamy experimentů, svépomocí zhotovené pomůcky, zajímavé pokusy i práce žáků. Cokoli, co fyziku oživí a dětem pomůže ji pochopit a čím se od sebe mohou inspirovat učitelé na všech školách,“ popisuje organizátorka konference dr. Michaela Křížová z katedry fyziky Přírodovědecké fakulty UHK.

Témata jsou opravdu různorodá: jak na akustiku se smartphonem, balistika a její demonstrace v praxi, jak sestavit reproduktor z dostupných pomůcek nebo hranaté bubliny.

„Konferenci hostí každý rok jiná instituce a zájem je opakovaně veliký. V průběhu tří dnů zazní téměř 40 příspěvků a doplní je ještě posterová a výstavní sekce, abychom dali prostor co největšímu množství témat a účastníků,“ doplňuje na závěr dr. Křížová.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: