• Po. Kvě 10th, 2021

PeopleTogether

Zpravodajský web nejen pro Královéhradecký kraj

Cisterna náchodských dobrovolných hasičů se chlubí novým nejmodernějším výstražným zařízením

ByFletcher Martin

Úno 18, 2021

Vozidlo CAS 20 Scania náchodských dobrovolných hasičů bylo doplněno o výstražné zvukové zařízení Rumbler. Jedná se o pulzní nízkofrekvenční sirénu, která pracuje souběžně s vysokým tónem. To způsobuje pocit vibrací a výrazně tak zvyšuje šanci na to, že si automobilu jedoucího k zásahu všimnou ti, kteří mu mají uvolnit průjezd.

Pocit vibrací z nízkofrekvenčních tónů lépe proniká do vozidel a je znatelný i při zapnutém rádiu, nebo pro chodce se sluchátky. Rumblerova siréna se používá především ve Spojených státech amerických a byla vyvinuta v roce 2007 společností Federal Signal Corporation. Na území České republiky se u vozidel požární ochrany používá ojediněle a to od roku 2020 na vozidlech Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje. 

Náchodští hasiči si od zařízení slibují včasnější reakce řidičů a snadnější průjezd v husté silniční dopravě v ulicích města Náchoda a jeho okolí.

Fletcher Martin

Pracuji pro NovinyKraje.cz a spolupracuji s Orlicky.net, iDnes a Českou televizí. Snažím se přinášet informace z kultury, sportu, politiky, sociální oblasti, školství a dalších oblastí.