• Po. Kvě 10th, 2021

PeopleTogether

Zpravodajský web nejen pro Královéhradecký kraj

Domov mládeže hradecké zdrávky uklízí „svět“

ByFletcher Martin

Dub 28, 2021

Domov mládeže hradecké zdravotnické školy se opět zúčastnil akce Ukliďme svět projektem „Jarní úklid kolem DM“. Šestým rokem tak pečuje o své nejbližší okolí a školní zahradu. Letos se úklidu vzhledem k okolnostem věnovali hlavně zaměstnanci internátu, zapojili se ale i dobrovolníci.

„Letošní rok byl specifický tím, že se do akce zapojili hlavně zaměstnanci. V současné době je na Domově mládeže ubytováno jen velmi málo studentů, ale i přesto se našli dobrovolníci, kteří pomohli vyčistit od odpadků cestu z domova mládeže ke škole a podle Orlice k mostu u „Staré nemocnice,“ vysvětluje Hana Kujalová z Domova mládeže a dodává, že všem patří velké poděkování za jejich zápal a odhodlání.

Zajímavostí je, že na úklidu se nepodíleli jen dobrovolníci – studenti ze zdrávky. Ruku k dílu přiložily i tři děti ze ZŠ Nový Hradec Králové. Hlavním uklízecím dnem byla středa 21. dubna. Celkem dvacet účastníků sesbíralo velké množství cigaretových nedopalků, plastových obalů, skla, plechovek od nápojů, roušek a respirátorů, kapesníčků a dalšího odpadu. Kuriozitou byly i kusy pánského a dámského spodního prádla nebo zničený zámek na kolo.
Na úklidu zahrady se pracovalo celý týden. Po úklidu ji rozvoní levandule, vřes a další drobné rostliny.

Hradecká zdrávka se v současnosti zapojuje i do dalších projektů, kterými se snaží pomáhat. Mimo péče o nejbližší okolí a životní prostředí v blízkosti Domova mládeže a školy se podílí také na tzv. Batůžkovém projektu. Dětem z afrického Malawi už připravili na 120 batůžků se školními pomůckami. Samozřejmostí je pro budoucí zdravotníky vytrvalá pomoc v nemocnicích a sociálních zařízeních. Hradecká zdravotnická škola tak naplňuje své motto, že pomoc ostatním často nic nestojí.

Fletcher Martin

Pracuji pro NovinyKraje.cz a spolupracuji s Orlicky.net, iDnes a Českou televizí. Snažím se přinášet informace z kultury, sportu, politiky, sociální oblasti, školství a dalších oblastí.