PeopleTogether

Zpravodajský web nejen pro Královéhradecký kraj

Hradec vyhrál soutěž o nejoblíbenější graffity kontejner na elektroodpad

3 min read

Do centra Hradce Králové na třídu Karla IV. byl v létě umístěn kontejner na elektroopad v graffity designu. Podobně posprejované kontejnery se objevily také v dalších 13 krajských městech v rámci projektu společnosti Asekol „Umění třídit“. Během září a půlky října navíc probíhala na internetu soutěž o nejoblíbenější kontejner. Hradec Králové díky podpoře hlasujících získal první místo a 100 tisíc korun na enviromentální aktivity.

„Tato soutěž měla mimo jiné podpořit šíření informací o potřebě sběru elektra a ochraně přírody. Právě sběr elektroodpadu je dnes velmi důležitou součástí celého systému nakládání s odpady. Elektrozařízení obsahují velké množství různých materiálů, které lze z velké části recyklovat,“ říká Martin Hanousek, náměstek primátora pro oblast životního prostředí. V současnosti je na celém území Hradce Králové umístěno 73 kontejnerů na elektroodpad. „Částku 100 tisíc za vítězství v soutěži bychom rádi využili v odpadovém hospodářství, a to na rozjezd projektu ReUse. Cílem tohoto projektu je najít další využití pro věci, které by jinak mohly skončit jako odpad. Jedná se například o knihy, zdravotní pomůcky, nádobí, drobné vybavení domácnosti, ale i třeba sportovní vybavení,“ popisuje Hanousek.

Společnost Asekol projektem „Umění třídit“ spojuje osvětu s uměním a vytvořila 14 kontejnerů obohacených o graffiti design. „Chtěli jsme netradičně upozornit na potřebu třídit vysloužilé elektro a zároveň naše kontejnery ochránit před vandaly,“ vysvětluje Karel Krejsa, ředitel systému Asekol.

Umělecké a funkční designy na kontejnerech připomínají daná města a jejich dominanty a vytvořili je výtvarníci a sprejeři pod vedením Nikoly Vavrouse – Khomy. Kontejner pro Hradec Králové znázorňuje Boba a Bobka, kterým při odnosu elektroodpadu spěchají na pomoc Pat a Mat, tedy populární postavičky hradeckého rodáka Vladimíra Jiránka. Ti tropí zmatek a ruší fotbalového maskota od hry na kočku a myš. Vše je navíc kompozičně doplněno hradeckými „lízátky“. Za grafickým návrhem i ztvárněním stojí výtvarník a ilustrátor Dalibor Krch – Max.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: