PeopleTogether

zpravodajský web nejen pro Východní Čechy

Hypotéky v roce 2018 čeká zdražování. Zároveň porostou i ceny nemovitostí

4 min read
Hypotéky v roce 2018 čeká zdražování. Zároveň porostou i ceny nemovitostí

Uplynulý rok 2017 se nesl ve znamení vysoké poptávky po levných hypotékách. I přes opatření České národní banky zájem o hypotéky příliš nepolevil a Češi si podle doposud neuzavřených dat půjčili více než 205 miliard korun. V roce 2018 se očekává růst úrokových sazeb a zdražování nemovitostí.

I přestože v roce 2017 začalo platit opatření České národní banky, které reguluje poskytování hypotéčních úvěrů nad 80 % LTV neboli poměru čerpaného úvěru k hodnotě zástavy nemovitosti, byl loňský rok z pohledu sjednaných hypoték jedním z nejúspěšnějších. Češi si na vlastní bydlení půjčili přes 205 miliard korun. A to prozatím nejsou dostupná prosincová data. Za celý rok 2017 se očekává objem sjednaných hypoték v hodnotě 235 miliard.

Omezení ČNB poptávku po hypotékách příliš neochladilo

Restriktivní opatření ČNB, která měla za úkol ochladit hypotéční trh, se prozatím minula účinkem. Důvodem je vysoká poptávka po hypotékách, kterou posilují nízké úrokové sazby. Zatímco v roce 2008 úrokové sazby dosahovaly přibližně 6 %, dnes se průměrné úrokové sazby levné hypotéky pohubují okolo 2,15 %.

Významný podíl na současném dění hypotéčního trhu má výborná kondice ekonomiky a z ní pramenící velké množství klientů s vlastními úsporami. Zájemci o hypotéku s úsporami v minimální částce 10 % z hodnoty hypotéky proto nejsou regulací ČNB postiženi.

Rok 2018 se ponese v duchu zdražování

V listopadu 2017 vzrostly úrokové sazby na 2,15 %. Stojí za tím rozhodnutí ČNB o zvýšení základních úrokových sazeb. Další možné navýšení úrokových sazeb ČNB odhadují ekonomové přibližně na přelomu ledna a února 2018. A s tím bezprostředně souvisí vývoj úrokových sazeb komerčních bank. Podle velmi střídmých odhadů dosáhne úroková sazba v roce 2018 hranici 3 %. Přejete si znát náklady hypotéky v roce 2018? Využijte online hypotéční kalkulačku, která dovede rychle spočítat orientační splátku.

Zdražování se nedočká pouze hypotéční trh. Očekává se další růst cen nemovitostí. Největší zdražování nemovitostí zaznamená tradičně hlavní metropole Praha, ve které poptávka po bydlení výrazně převyšuje současnou nabídku. V trendu růstu cen patří právě pražské nemovitosti k nejrychleji rostoucím v celé Evropě.

Prudký růst cen představuje riziko

Prudký růst cen nemovitostí představuje jak pro banky, tak i pro zájemce o hypotéku riziko. S případným oslabením ekonomiky, růstem spotřebitelských cen a vyčerpáním úspor domácností může dojít k potížím s financováním hypoték a k oslabení poptávky po hypotékách ze strany střední třídy. Podle ČNB však nic nenasvědčuje výraznějšímu oslabení ekonomiky.

Jedno je však jisté, v roce 2018 budeme svědky navýšení úrokových sazeb a dalšího zdražování nemovitostí. Tato kombinace zřejmě částečně oslabí poptávku po hypotéčních úvěrech. I přes mírné ochlazení trhu ale analytici očekávají na hypotéčním trhu další úspěšný rok.

zdroj: https://www.krajskelisty.cz/stredocesky-kraj/18648-hypoteky-vroce-2018-ceka-zdrazovani-zaroven-porostou-i-ceny-nemovitosti.htm

%d blogerům se to líbí: