PeopleTogether

zpravodajský web nejen pro Východní Čechy

Ministryně Maláčová se seznámila se sociální situací v kraji

3 min read

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová navštívila ve čtvrtek 12. září Královéhradecký kraj. Během návštěvy ji hejtman Jiří Štěpán s náměstkem Vladimírem Dernerem seznámili s krajským plánem rozvoje sociálních služeb a potřebou státu na jejich spolufinancování. Ministryně navštívila také Centrum PROINTEPO a největší krajské sociální zařízení Domov U Biřičky v Hradci Králové.

„Paní ministryni jsme představili krajskou koncepci střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb včetně plánované investiční výstavby Domova U Biřičky, který v nejbližší době projde rekonstrukcí za více jak 700 milionů korun. Chtěli jsme také ukázat novou formu spolupráce, kdy investorem není pouze kraj, ale i města. Je pro nás důležité, abychom si řekli, jaké jsou trendy v sociálních službách a jakým směrem se služby vyvíjí,“ okomentoval účel návštěvy ministryně hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.

V průběhu následujících dvou letech plánuje Královéhradecký kraj investovat téměř 1,6 miliardy korun do sociálních služeb a zahájit tak 29 investičních projektů. U plánovaných akcí řeší kraj momentálně jejich financování. Zdrojem mohou být dotace z evropských fondů a finance ze státního, krajského, ale i obecních rozpočtů.

Náměstek hejtmana Vladimír Derner odpovědný za oblast sociálních věcí popsal, jak je financování projektů obtížné. Velice si cením toho, že paní ministryně přijela a chce poznat reálnou situaci u nás v kraji. Pro nás je zásadní klíčová otázka dalšího rozvoje sociálních služeb, zejména zajištění potřebných služeb pro stárnoucí populaci seniorů. V Královéhradeckém kraji potřebujeme investovat značné prostředky do infrastruktury, především do domovů pro seniory a to kraj nemůže z vlastních prostředků zvládnout. Vidím jednoznačně potřebu roli státu, aby se finančně spolupodílel na krajských záměrech.“

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová kraj chválí. „Královéhradecký kraj jde příkladem v oblasti sociálních služeb, poskytuje vysokou úroveň jejich kvalit. Kraj pracuje například efektivně v počtu kofinancování dotací od státu i v čekacích lhůtách, které jsou v porovnání se zbytkem republiky výborné. A dále mám radost, že Univerzita Hradec Králové má tak vysoký podíl na vzdělávání sociálních pracovníků, protože je potřebujeme.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: