PeopleTogether

Zpravodajský web nejen pro Královéhradecký kraj

Muzeum východních Čech v Hradci Králové se dnes znovu otevřelo veřejnosti

3 min read

Po dvou létech mohou návštěvníci opět navštívit výstavní budovu Muzea východních Čech v Hradci Králové na Eliščině nábřeží.

Budova je po částečné rekonstrukci z prostředků IROP, která přinesla opravu vnějšího pláště budovy včetně soch a jeho barevný návrat do doby počátku 20. století. Uvnitř budovy pak stavbaři opravili například zdobené omítky, ale také kování, podlahy, okna nebo vitráže. Obnovena byla také Kotěrova kašna a nově byl pojat celý prostor pod průčelím a vstupním schodištěm. Tento nově vzniklý podzemní výstavní prostor však zatím není z důvodu přetrvávajícího vysoušení veřejnosti přístupný.

Součástí rekonstrukce budovy byl také vznik nové vyhlídkové trasy na střeše muzea. Návštěvníci si mohou vstupenky na tuto trasu zakoupit pouze na určité dny v týdnu mimo zimní období a v omezeném počtu návštěvníků. Vstupenky bude možné zakoupit na pokladně a časem také na webových stránkách muzea. V rámci této trasy se návštěvníci dozvědí zajímavosti o stavbě muzea a navštíví také vybrané prostory budovy.

Muzeum otevírá své brány veřejnosti i přesto, že zatím není hotova již dlouho avizovaná stálá expozice dějin města Hradce Králové v hodnotě mnoha desítek milionů Kč. Tento deficit je způsoben již třetím opakováním výběrového řízení na dodavatele výstavních prvků a elektronických zařízení. Vedoucí výstavního oddělení muzea Stanislav Hrbatý k tomu uvádí: „Věříme, že v průběhu jara 2020 se podaří dodavatele vysoutěžit, takže s podzimem příštího roku budeme moci expozici představit návštěvníkům.“

Jak uvádí ředitel muzea Petr Grulich: „Jako celokrajské muzeum jsme nechtěli kvůli hradecké městské expozici zůstat uzavřeni, a proto otevíráme i bez ní. Věříme, že návštěvníci budou i tak spokojeni“.

Muzeum tedy otevírá s výstavami:

  • Okolo Hradce, aneb Hradečáci na kole, která připomene cyklistickou minulost města i regionu v 19. a první polovině 20. století.
  • KDO, když ne my. KDY, když ne teď, jejíž pomocí oslavíme 30. výročí sametové revoluce roku 1989.
  • Operace Barium, která znovu oživí hrdinské působení čsl. paravýsadku z Velké Británie na Hradecku v létech 1944 a 1945.
  • Příroda z depozitářů, jejímž prostřednictvím připomeneme, že přírodovědecké oddělení muzea (dříve samostatné muzeum) slaví letos 80. let.
  • Tajemství ptačí sekerky, která veřejnosti představí evropsky unikátní archeologický přírůstek do sbírek muzea. Je navíc obestřen jistým tajemstvím.

Kromě současných výstav a návštěvnického okruhu na kopuli si mohou návštěvníci také prohlédnout historickou ředitelnu, přednáškový sál, vestibuly s lapidárium. Novinkou je také rozšířený a zmodernizovaný muzejní obchod.

Na návštěvníky se také těší Jan Zilvar z muzejní kavárny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: