PeopleTogether

zpravodajský web nejen pro Východní Čechy

Návratu do práce se nebojte. Matky jsou totiž výborné manažerky

7 min read

S prací je to podobné jako třeba s jízdou autem. Pokud jste se jednou naučili řídit, už nikdy to nezapomenete. Jakmile ale nebudete jezdit pravidelně a po letech se rozhodnete znovu stát pirátem silnic, spíše než styl profesionálního řidiče bude vaše jízda připomínat první zkušební cestu žáka autoškoly.

Podvědomě si možná vzpomenete na pár pravidel a zákonitostí, které vám kdysi nebyly cizí, ale dlouhá pauza je odsunula někam do pozadí a vy si najednou nejste ničím jistá.

Podobné je to i s návratem do práce po rodičovské dovolené, kdy sice možná máte teorii stále ještě v malíčku, ale praxe již pokulhává. Platí, že čím delší odmlka, tím větší propast a silnější tlak na většinu maminek. Jak ho zvládnout a znovu se úspěšně dostat do pracovního rytmu?

Na rodičovské si vyšperkujte životopis

Nástup do práce by ženy měly řešit ideálně ještě v průběhu rodičovské dovolené. V případě, že již dopředu víte, jak dlouho budete mimo pracovní kolotoč, je dobré mít předem stanovený jasný plán.

„Rodič vychovávající malé dítě by měl rodičovskou dovolenou využít ke svému profesnímu růstu a vyhradit si alespoň nějaký čas pro studium, četbu odborných knihči návštěvu časově nenáročných vzdělávacích kurzů,“ doporučuje Ondřej Wysoglad, ředitel personální agentury Adecco ČR, a dodává, že žena na rodičovské dovolené může také alespoň částečně pracovat, aby nevypadla z veškerého dění.

Navíc si aktivitami na rodičovské obohatí životopis pro případ, že by se po jejím ukončení chtěla ucházet o místo někde jinde.

Pokud máte dobrého zaměstnavatele a chcete pokračovat ve stávající práci, je dobré být s bývalým pracovištěm v průběhu rodičovské v kontaktu.

Půl roku před nástupem si pak se šéfem domluvte individuální konzultace, které vás seznámí např. s důležitými změnami a novinkami ve společnosti, plánovanými akcemi či školeními. „Užitečné je sledovat i aktuální trendy nebo zákony v oboru. Pokud se žena udržuje v obraze, je pro ni návrat do zaměstnání o dost jednodušší,“ doplňuje O. Wysoglad.

Za poslední roky se zúžil váš obecný rozhled na přehled o dětské kosmetice, kvalitě stravy a hraček. Zvládáte péči o dítě, starost o domácnost, nákup potravin, vaření, návštěvu dětského lékaře, pořádání rodinných výletů a oslav a k tomu všemu ještě stíháte třeba pravidelné cvičení a další osobní aktivity. Přesto máte pocit, že je to pro zaměstnání málo a šéf s vámi nebude spokojený. Opak je ale pravdou.

Za prvé si umíte výborně zorganizovat čas a za druhé jistě dokonale zvládáte práci na PC, protože jako hrdé a moderní matky nepochybně sdílíte na internetu třeba rodinná alba plná fotografií vašich malých ratolestí.

A přestože zrovna neumíte ovládat nový program, který firma aktuálně používá, je jen otázkou několika dní, kdy se do toho znovu dostanete. „Co maminkám na rodičovské dovolené často chybí, je sebevědomí. Sice zvládají veškerou péči o dítě i domácnost, návratu do práce se ale bojí,“ uvádí ředitel Adecco ČR.

Požadujte flexibilní zaměstnání

Rodičovství s sebou přináší celou řadu povinností, které je nutné řešit operativně. Ať už vám dítě onemocní, utrpí úraz ve školce nebo vám vypadne paní na hlídání, musíte najít okamžité řešení.

Fixní pracovní doba může mateřské závazky značně komplikovat, vyplatí se proto najít si zaměstnání s flexibilní pracovní dobou, které vám umožní skloubit pracovní i rodinný život dle aktuálních potřeb a možností.

„Matky s malými dětmi často vyhledávají flexibilní zaměstnání jednak proto, aby měly při práci čas také na rodinu, a zároveň, aby pro ně byl přechod z rodinného života do práce postupný a pomalejší,“ říká Ondřej Wysoglad a dále uvádí, že až 90 % žen vracejících se z mateřské nebo rodičovské dovolené by alespoň pár dní v týdnu uvítalo práci z domova.

Zhruba polovina matek pak preferuje práci na zkrácený úvazek, a to alespoň do doby, než jejich dítě začne chodit do školy a následně do školní družiny. Pro 60 % rodin s dětmi totiž představují náklady spojené s najmutím chůvy či návštěvou soukromých školských zařízení poměrně velkou finanční zátěž.

Na návrat do práce musí být připravena celá rodina

Práce z domova nebo na zkrácený úvazek matkám po rodičovské dovolené pomůže lépe vybalancovat práci a rodinu tak, aby ani jedna strana neutrpěla žádné ztráty.

„Aby návrat do práce proběhl bez zbytečného stresu, musí na to být připravena nejen sama matka, ale také zbytek rodiny, tedy partner i děti. Pro každého z nich je to velká změna, zvláště pokud se maminka vrací do zaměstnání po delší době. Po chvilce si na to ale rodina zvykne a vše se vrátí do zajetých kolejí,“ uvádí z praxe ředitel Adecco ČR. Ze začátku je přitom zapotřebí nemít přehnaná očekávání od sebe ani ostatních.

A na co máte po rodičovské v práci nárok?

Zákon na maminky pamatuje a poskytuje jim určité výhody. Po návratu do práce po rodičovské dovolené můžete zaměstnavatele požádat například o flexibilní pracovní dobu, zkrácený úvazek, denní směny či přesunutí služebních cest na jiného zaměstnance apod

Zaměstnavatel by vám přitom měl dle zákona vyhovět, pokud mu v tom nebrání závažné provozní důvody. „Co jsou závažné provozní důvody, není ale bohužel nikde specificky popsáno. Je to tedy vždy spíše na osobní dohodě,“ říká Ondřej Wysoglad.

Podniky jsou dnes k maminkám vstřícnější

V poslední době se kvůli nedostatku pracovních sil na trhu zvyšuje vstřícnost firem, které matkám po mateřské nebo rodičovské dovolené ve větší míře umožňují práci na zkrácený úvazek.

Za ochotou ke kompromisům se může ale v některých případech skrývat také požadavek, že daný pracovník musí za zkrácený čas stihnout veškerou standardní denní práci. Je nutné si proto ve smlouvě ohlídat náplň pracovní činnosti a její přesný rozsah.

Firemní školky – oproti západu jsme stále pozadu

Stále více podniků začíná propagovat sociální politiku, jejímž cílem je ulehčit matkám nástup do práce. Nabízí jim proto možnost využít firemní jesle nebo školku, což bylo ještě zhruba před pěti lety často nereálné. Vybrané firmy, které zatím nemají prostředí uzpůsobené pro matky s dětmi, nabízejí pomoc ve formě příspěvku na „školkovné“.

Brát si děti do práce, kde není možnost firemních jeslí ani školek, je u nás ale zatím velmi ojedinělé. „I proto v ČR stále převažuje vyšší procento žen, které zůstávají na rodičovské 3 roky a více, zvláště pokud mají několik dětí po sobě, což je třeba v zahraničí zcela nemyslitelné,“ doplňuje Ondřej Wysoglad.

Například v USA máte nárok pouze na šest týdnů mateřské dovolené, kojit pak už nadále musíte v práci. Podobně to je i v některých zemích Evropy – maminka zůstane na mateřské pár měsíců, a když chce i poté zůstat doma, na podporu už nemá nárok.

Oproti nám se ale v zahraničí mohou chlubit velkou sítí firemních jeslí a školek, trendem kojících místností a celkově víc „baby-friendly“ přístupem na pracovišti. Za hranicemi jsou více časté také flexibilní pracovní úvazky a sdílená pracovní místa. V každé druhé domácnosti je pak normální mít paní na hlídání dětí.

zdroj: https://www.maminka.cz/clanek/navratu-do-prace-se-nebojte-matky-jsou-totiz-vyborne-manazerky#part=1

%d blogerům se to líbí: