PeopleTogether

zpravodajský web nejen pro Východní Čechy

Preventivní program Zdravý úsměv pomáhá s péčí o zuby malých dětí již 20 let

3 min read

Preventivní program Zdravý úsměv je odborně garantovaný program, který v loňském roce oslavil 20 let svého trvání. Jeho cílem je vzdělávat děti v oblasti prevence zubního kazu a onemocnění dásní. Zpočátku bylo do projektu zapojeno pouze několik škol v Hradci Králové a Kroměříži, postupně se program podařilo rozšířit do 14 regionů v ČR a v současnosti je do něj zapojeno více než 3000 dětí. Odborným garantem celé této vzdělávací aktivity je Stomatologická klinika Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové a Fakultní nemocnice Hradec Králové.

„Stomatologická klinika zajišťuje odborné a metodické vedení projektu a příslušné vzdělávání lektorek, jimiž jsou žákyně středních a vyšších odborných zdravotnických škol. Později se do programu zapojily také dentální hygienistky,“ uvedla bývalá vrchní sestra Stomatologické kliniky FN HK Květa Prouzová, DiS., která se podílela na vzniku programu.Proškolené lektorky s dětmi pravidelně pracují a vzdělávají děti jak po stránce teoretické (příčiny a prevence zubního kazu a zánětu dásní, omezení příjmu cukrem slazených potravin a nápojů, výchova ke zdravému životnímu stylu), tak po stránce praktické (nácvik správné techniky čištění zubů vhodnými pomůckami a pravidelné používání fluoridových přípravků, zejména zubní pasty).

Význam a účinnost preventivního programu potvrdilo opakované klinické šetření stavu chrupu školních dětí z královéhradeckého regionu v letech 2004 a 2008.Z výsledků vyplývá, že dlouhodobá a systematická realizace komunitního preventivního programu Zdravý úsměv zaměřená nejen na teoretickou edukaci dětí, ale také na praktický nácvik péče o dutinu ústí společně s aplikací lokálního fluoridového přípravku, přispěla k významnému zlepšení stavu orálního zdraví školních dětí ve sledovaném souboru,“ uvedla Prouzová.

Více informací o programu Zdravý úsměv je možné najít na : https://www.lfhk.cuni.cz/Fakulta/Organizacni-struktura/Domaci-stranky/Stomatologicka-klinika/Zdravy-usmev/ .

zdroj: https://www.fnhk.cz/aktuality/preventivni-program-zdravy-usmev-pomaha-s-peci-o-z

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: