PeopleTogether

Zpravodajský web nejen pro Královéhradecký kraj

Rehabilitační pomůcka Balance Belt vyvinutá ve Fakultní nemocnici Hradec Králové míří do obchodní sítě

3 min read

Unikátní rehabilitační pomůcka Balance Belt, která byla vyvinuta ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, míří do obchodní sítě a začne pomáhat pacientům. Bezpečnostní pás, který lidem se sníženou pohyblivostí či stabilitou pomůže při tréninku vstávání, rovnováhy a chůze, vyrábí na základě licenční smlouvy sociální podnik Pro-Charitu.

Podnik, který vlastní Oblastní charita Červený Kostelec, se zaměřuje na zaměstnávání zdravotně znevýhodněných osob, distributorem pomůcky je společnost MedesaCare.

Balance Belt vyvinul bývalý fyzioterapeut Rehabilitační kliniky FN HK Mgr. Tomáš Osladil. V roce 2016 vznikl první prototyp, následovalo jeho testování, jehož výsledkem byla registrace takzvaného užitného vzoru a také hledání zájemce o výrobu a distribuci této pomůcky. Celý proces podpořila v programu Gama Technologická agentura České republiky.

„Jsme rádi, že po letech příprav je Balance Belt připraven k prodeji a že pomůže jak pacientům, kteří mají problémy s pohybem, tak i personálu, který se o tyto osoby stará,“ uvedla vedoucí Centra transferu biomedicínských technologií (CTBT) Mgr. Lucie Bartošová, Ph.D. Centrumvzniklo v roce 2012 ve Fakultní nemocnici Hradec Králové jako společné pracoviště pro výzkumníky nemocnice, Univerzity Hradec Králové a Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany.

Distributor Balance Belt oficiálně představil na letošním veletrhu Rehaprotex v Brně, výrobek nabízí ve svém obchodě na https://www.intermeta.cz/kategorie/1058-bezpecnostni-pas-balancebelt.html

Pomůcka umožňuje aktivní zapojení zvedaného jedince při vstávání i chůzi, dává uživateli pocit jistoty při chůzi i při vstávání a pomáhá překonat obavy ze stoje a chůze. Pás je možné použít samostatně pro cvičení na lůžku i ve stoje, také pro ulehčení manipulace s pacientem či jako součást vysokého chodítka pro trénink chůze. Pomůcka je však určena nejen do nemocnic, ale i do zařízení následné péče, domovů seniorů i domácího prostředí. Balance Belt tvoří sedák, rukojeti a pevné a elastické popruhy, které je možné připojit k vysokému chodítku.

CTBT již podporuje vývoj dalšího produktu, který by se měl z testovací fáze dostat do výroby. Jedná se o speciální rehabilitační podložku, centrum nyní pracuje na získání patentové ochrany a zároveň již jedná o uzavření licenční smlouvy se zájemcem o výrobu této pomůcky.

Více informací o činnosti centra je možné najít na www.ctbt.cz

zdroj: file:///C:/Users/Martin%20Fletcher/Documents/Downloads/balance-belt-2019%20(1).pdf

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: