PeopleTogether

Zpravodajský web nejen pro Královéhradecký kraj

Sociální demokracie chce zcela nová jednání o vládě

3 min read

Poslanci sociální demokracie v dnešním hlasování o důvěře nepodpoří menšinovou vládu Andreje Babiše. Hnutí ANO s ČSSD nikdy nejednalo o personáliích nebo programu. Sociální demokracie je nicméně připravena aktivně se podílet na řešení současné situace.

„Naší zemi reálně hrozí, že se k moci dostane politické hnutí, které nerespektuje demokratické principy. ANO má sklony k autoritářství a cíleně usiluje o demontáž polistopadového ústavního systému. ČSSD má jako nejstarší demokratická strana v ČR povinností takovýmto snahám bránit,“ uvedl dnes statutární místopředseda strany Milan Chovanec.

Možnou alternativou současné situace by byly předčasné volby. „Ty jsou ale vždy signálem občanům, že se politici neumí nebo nechtějí dohodnout. ČSSD je proto připravena současnou patovou situaci odblokovat a zahájit zcela nová jednání o vytvoření koaliční vlády,“ odmítl Chovanec možnost mimořádných voleb.

Podmínky, se kterými je ČSSD připravena jít do jednání o vládní spolupráci:

– Nová vláda musí v první řadě jasně garantovat další proevropské směřování České republiky a přihlásit se k plnění našich závazků v rámci NATO.

– Za programovou prioritu sociální demokracie považuje systémovou podporu mladých rodin – ať už otázky bydlení, pracovních příležitostí nebo vzdělávání dětí.

– Respektujeme právo vítěze voleb nominovat premiéra, členem vlády nicméně nemůže být trestně stíhaná osoba.

–  Hlasy ve vládě budou rozděleny rovným dílem tak, aby se koaliční partneři museli vždy dohodnout.

– Hnutí ANO se až do vyřešení kauzy Čapí hnízdo vzdá nároků na obsazení ministerstev spravedlnosti, financí a vnitra.

–  Hnutí ANO navrhne regulační mechanismy, jak odbourat střet zájmů v resortech zemědělství, životního prostředí a průmyslu, daný propojením s koncernem Agrofert

„Nová vláda musí stát mimo podezření ze zneužití moci a střetu zájmů. Fungovat musí především ve prospěch občanů České republiky, nikoliv jen ve prospěch menšiny podnikatelů nebo oligarchů,“ dodal k podmínkám pro novou vládu Milan Chovanec.

zdroj: https://www.cssd.cz/media/tiskove-zpravy/socialni-demokracie-chce-zcela-nova-jednani-o-vlade/

%d blogerům se to líbí: