PeopleTogether

Zpravodajský web nejen pro Královéhradecký kraj

Stresu ze školy se dá předcházet

4 min read

Důležitou roli při přípravě svých dětí na nadcházející školní rok hrají rodiče. Vždy na konci roku přibývá na Lince bezpečí počet hovorů spojených s obavami z nástupu do školy a šikany.

Konec prázdnin a začátek nového školního roku bývá pro některé děti spojen s obavami, ať už jde o strach z nového kolektivu, nedobré vztahy s některými učiteli či hrozbu v podobě šikany.

Ze statistik Linky bezpečí vyplývá, že nejčastěji volají děti, kterým bylo v průběhu loňského školního roku ubližováno. „Problémy, které se týkají školy, tvoří zhruba 10 % všech problémů, které s námi děti řeší. Výraznou částí je pak problém šikany ve škole. Děti si v průběhu prázdnin odpočinou, ale s návratem do školy zažívají opět strach z opakované šikany. A to jsou pak velmi časté hovory před začátkem školního roku.“ uvedl Peter Porubský, vedoucí Linky bezpečí.

Podle statistik se s určitou formou šikany ve škole setká přes 40 % dětí. Průběžné statistiky Linky bezpečí dokládají, že šikana je skutečně závažným problém, jehož výskyt v průběhu let neklesá. Zatímco v roce 2000 byla na Lince bezpečí tomuto tématu věnována 2 % hovorů, v roce 2017 šlo již o 6 % všech hovorů. Děti stále častěji využívají i chat nebo emailovou komunikaci.

„Kromě šikany děti trápí například špatné vztahy v kolektivu, opakovaně zažívaný neúspěch a kritika od učitelů“ dodal Peter Porubský.

Pokud jde dítě do první třídy či do nové školy, bývají jeho obavy často přirozené. Je důležité, aby byli v klidu především rodiče. Malé děti velmi často poznají jejich nervozitu a mohou jí podlehnout. „Obecně je dobré obavám dětí předcházet tím, že s nimi o nich budeme otevřeně hovořit a nebudeme je zlehčovat. Už jen nahlas vyslovená, a od rodiče přijatá obava, může být pro dítě velmi úlevná. Je důležité, aby rodiče společně s dítětem, někdy i s učitelem, hledali pozitivní řešení vzniklých situací, které si např. děti nesou z minulého školního roku,“ říká Kateřina Schmidová, vedoucí Rodičovské linky, která zároveň uvádí, že právě tento základní princip v rodinách nezřídka selhává a rodiče berou obavy dětí na lehkou váhu.

Důležitou roli při přípravě svých dětí na nadcházející školní rok hrají rodiče. Ti dokáží zmírnit možné stresy a související rizika. Pro ty jsou určena následující doporučení:

  • Poslední týden prázdnin si zkuste s dětmi pomalu upravovat denní režim tak, aby byl pro děti přechod do školy pozvolný. Nastavení režimu a času vyžaduje hodně energie, proto byste si měli hlídat svou kapacitu a zbytečně se pracovně nepřetěžujte, protože právě váš stres a úzkosti se přenášejí na děti.
  • Speciální péči věnujte dětem, které nastupují do nové třídy, nové školy. Zajímejte se, na co se těší a z čeho mají obavy.
  • Podporujte děti, aby s vámi mluvily o tom, co se ve škole děje, případně čeho se bojí.
  • Zrevidujte také mimoškolní aktivity, zjistěte, co děti bavilo a co ne. Při plánování programu myslete na to, že děti potřebují čas i na odpočinek a zpracování zážitků ze školních dnů.
  • Pokud výsledky minulého školního roku nedopadly nejlépe, tak zkuste s dětmi vymyslet plán, jak to v tomto roce zvládnout bez zbytečných stresů (např. pravidelná podpora při přípravě na daný předmět, doučování apod.)
  • Nebojte se tvořivosti (cvičit násobilku se dá i vtipně během procházky).
  • Starším dětem je dobré svěřit část odpovědnosti za určité úkoly, které s návratem do školy souvisí.

zdroj: https://www.rodina.cz/clanek11964.htm

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: