PeopleTogether

zpravodajský web nejen pro Východní Čechy

Válečné muzeum v obci Chlum má nový název

3 min read

Muzeum východních Čech v Hradci Králové k 1. lednu t.r. vyčlenilo muzeum prusko-rakouské války jako svou samostatnou pobočku a k 1. únoru 2019 se také mění jeho název z dosavadního Muzeum války roku 1866 na Chlumu na nové Muzeum války 1866.

Ředitel Muzea východních Čech v Hradci Králové doc. Mgr. Petr Grulich, Ph.D. vysvětluje důvod změny: „Původní název Muzeum války roku 1866 na Chlumu byl nepřesný, protože na Chlumu se neodehrávala válka, ale pouhý zlomek jedné bitvy celé války, jež zasáhla prostor několika dnešních států Evropy. Ani sama bitva neprobíhala na Chlumu, ale v celém rozsáhlém prostoru mnoha obcí poblíž Hradce Králové. Zároveň pojem „na Chlumu“ neoznačuje ani sídlo muzea, to by se muselo uvádět „v Chlumu“. Ono „na Chlumu“ je zkrátka reziduum původního mikrotoponyma označujícího vyvýšeninu, na níž stojí původní budova někdejšího poměrně prostého památníku.“

Změnou názvu se zaměření válečného muzea nikterak nemění. Nadále bude návštěvníkům představovat celý kontext prusko-rakouského konfliktu, ale i jeho rozhodující bitvu u Hradce Králové.

Novinkou v Muzeu války 1866 ovšem bude do budoucna plánovaná nová stálá expozice. Ta nově představí i některá dosud nepříliš známá témata konfliktu.. Muzeum východních Čech v Hradci Králové aktuálně usiluje o zisk grantové dotace, z níž chce expozici v následujících létech financovat.

„Rozhodně i v letošním roce se ale mají návštěvníci na co těšit. Ať již půjde o tradiční zahájení sezony, akce pro děti, muzejní noc a samozřejmě i akce vážící se k výročí bitvy u Hradce Králové“ doplnil Mgr. Jan Hrubecký, nový vedoucí Muzea války 1866.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: